Akrobatyka sportowa

Akrobatyka sportowa

Akrobatyka sportowa jest to dyscyplina sportowa, która polega na wykonywaniu układów ćwiczeń gimnastycznych o dużym stopniu trudności, obejmuje ćwiczenia kobiet i mężczyzn w parach i grupach, a także ćwiczenia indywidualne i synchroniczne przy wykorzystaniu m.in. trampoliny i ścieżek. Cechami dominującymi są siła, równowaga, gibkość.

 • Czy wiesz, że...

  Istnieją różne formy akrobatyki w tym np.: narciarska, konna, rowerowa, sportowa.

 • Czy wiesz, że...

  Akrobatyka to działania zmierzające do podnoszenia sprawności fizycznej, kontrolowania ruchów ciała i opanowania psychicznego w sytuacjach ekstremalnych.

 • Czy wiesz, że...

  Elementy akrobatyki towarzyszyły nam od wieków. Pierwsze pojawiły się w Chinach, Egipcie oraz Grecji, o czym świadczą egipskie malowidła ścienne odnalezione w grobowcu w Memfis.

następny poprzedni
Minisłownik pojęć
 • Batut

  jest to przyrząd gimnastyczny wykorzystywany do wykonywania wysokich skoków z akrobacjami. Składa się z poziomej metalowej ramy i rozpiętej na niej sprężystej siatki.

 • Trapez

  potocznie nazywany huśtawką akrobatów. Jest to drążek, na którym akrobaci wykonują ewolucje.

 • Ewolucja

  jest to figura gimnastyczna, akrobatyczna lub taneczna.

 • Trampolina akrobatyczna

  sprężysta siatka rozpięta na dużej ramie, służąca do wykonywania ewolucji akrobatycznych w powietrzu.

Podstawowe informacje

Podstawowe informacje

Skoki na trampolinie

Polegają na wykonywaniu ewolucji w powietrzu po odbiciu się od sprężystej powierzchni - batutu. Zawodnik wykonuje 2 układy, jeden obowiązkowy oraz jeden dowolny. Każdy z nich składa się z 10 różnych elementów. Skoki na trampolinie wykonywane są przez kobiety oraz mężczyzn zarówno w konkurencji indywidualnej jak i synchronicznej, podczas której dwóch zawodników wykonuje układy równocześnie na dwóch równoległych trampolinach. Jest sześć klas, w których startują zawodnicy, w zależności od wieku: pierwszy Krok, klasa młodzieżowa: klasa III, klasa II, klasa I oraz klasa mistrzowska.

Skoki na ścieżce

Zostały zaliczone do akrobatyki sportowej w 1998 r. Dyscyplina ta charakteryzuje się wysoką dynamiką i szybkością wykonywanych elementów. Elementy akrobatyczne wykonywane są z rąk na stopy i ze stóp na stopy w przód i w tył. Zawody rozgrywane są w kategorii kobiet i mężczyzn indywidualnie i drużynowo (drużyna składa się z trzech lub czterech zawodników).

Podczas zawodów na ścieżce o długości 25 m (plus dobieg 10 m) i szerokości 1,5 m zawodnik wykonuje 4 (3 w zawodach drużynowych) układy skoków, z których każdy składa się z 8 elementów (klasy od 2 do Mistrzowskiej) wykonywanych po kolei bez przerwy.

W połowie XVIII w. akrobatyka związała się mocno ze sztuką cyrkową. Aby zmienić jej charakter z rozrywki kojarzonej z pospólstwem na widowisko o wyższej randze, systematycznie podnoszono poziom trudności akrobacji.

Akrobatyka sportowa

Zgrajmy się na sport: Akrobatyka sportowa

Trenuj ulubioną dyscyplinę razem z przyjaciółmi! Załóż konto lub zaloguj się do serwisu.

Partnerzy i sponsorzy

następne poprzednie