BADMINTON to gra 2- lub 4-osobowa. Polega na przebijaniu nad siatką lotki za pomocą rakietki. Badminton jest grą bardzo starą. W pozostałościach dawnej cywilizacji azteckiej i chińskiej spotyka się rysunki, przedstawiające grę przypominającą badminton. Ta forma aktywności fizycznej była znana od wielu tysięcy lat. Badminton jest grą, w której liczy się czas reakcji, technika, a przede wszystkim kondycja fizyczna.

Pióra lotki do badmintona powinny mieć jednakową długość od 62 do 70 mm mierząc od koniuszków piór do powierzchni podstawy.

Badminton to najszybszy sport, w którym używa się rakiety. Najszybciej lecąca lotka osiąga prędkość ponad 400 km/h.

Aktywność fizyczna podobna do dzisiejszego badmintona była znana od wielu tysięcy lat prawie na wszystkich kontynentach. Na początku lotkę odbijano nogami.

następny poprzedni
Minisłownik pojęć

Pole do gry jest w kształcie prostokąta o wymiarach 13,40 x 6,10 m. Przez środek boiska przebiega siatka zawieszona na słupkach o wys. 155 cm. Mecz rozgrywany jest do dwóch wygranych przez jednego zawodnika setów. Gracze zdobywają punkty tylko po własnym serwie.

Gracze stają po przeciwnych stronach boiska, serwując muszą stać po prawej stronie w przypadku posiadania zerowej lub parzystej liczby punktów. Gdy gracz serwujący posiada nieparzystą liczbę punktów serwuje z lewej strony boiska. Gracz serwujący zdobywa punkt w przypadku nie odebrania lub błędnego odebrania lotki przez przeciwnika. Gdy gracz serwujący popełni błąd (np. lotka wyląduje na jego polu lub poza boiskiem dotknie ziemi) następuje strata serwu i zawodnik odbierający serw staje się teraz serwującym.

Zasady serwisu:
- osoba serwująca i gracz odbierający stoją po przekątnej w polu do gry
- serwujący nie może oderwać stóp od boiska
- lotka, podczas wykonywania serwu, znajduje się poniżej talii gracza serwującego
- rakieta serwującego musi się podczas serwu znajdować poniżej dłoni gracza
- lotka może dotknąć siatki.

W Polsce rozwój badmintona to lata 70. XX w. W 1977 r. Powstał Polski Związek Badmintona. Na świecie badminton najbardziej popularny jest w krajach wschodniej Azji oraz w Danii. W Europie, oprócz Danii, jego główne ośrodki znajdują się w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Szwecji, natomiast w Polsce w Suwałkach, Głubczycach, Dębnicy i Słupsku.

Mecz trwa do dwóch wygranych setów. Zawodnik, który pierwszy zdobywa 21. punkt wygrywa seta. Strona wygrywa wymianę, gdy strona przeciwna popełnia błąd albo lotka przestaje być w grze i spadnie na boisko strony przeciwnej. Jeżeli zawodnicy osiągną wynik 20:20 to seta wygrywa strona zdobywająca przewagę dwóch punktów. Jeżeli strony osiągną wynik 29:29 to seta wygrywa strona zdobywająca 30. punkt.