Boks

Boks

Boks jest to walka dwóch zawodników na pięści w specjalnych rękawicach. Walka odbywa się na ringu w kształcie kwadratu o boku długości 4,3m - 6,1m (dla zawodowców) i 4,9m - 6,1m (dla amatorów). Nad przepisowym odbywaniem się pojedynku czuwa arbiter znajdujący się na ringu oraz po za ringiem 3 (zawodowcy) lub 5 (amatorzy) sędziów punktowych.

 • CZY WIESZ, ŻE...

  Boks cieszy się w Radomiu wielkim powodzeniem. W Radomiaku, boks uprawiał Antoni Czortek, który w 1949 roku wywalczył mistrzostwo kraju.

 • CZY WIESZ, ŻE...

  Bokserskie pozycje obronne to: odskok, odchylenie, garda, zakrok.

 • CZY WIESZ, ŻE...

  Boks był nieobecny na Olimiadzie tylko raz, w 1912r. (ze względu na zakaz uprawiania tego sportu w Szwecji).

 • CZY WIESZ, ŻE...

  Boks narodził się w 1719 roku w Anglii.

 • CZY WIESZ, ŻE...

  Pierwszym mistrzem boksu był James Figg.

 • CZY WIESZ, ŻE...

  Wielu mistrzów świata wagi ciężkiej było mistrzami olimpijskimi – Muhammad Ali, Joe Frazier, George Foreman, Michael i Leon Spinks, Lennox Lewis i Wołodymyr Kłyczko.

 • CZY WIESZ, ŻE...

  Największe sukcesy odnosiła sekcja bokserska Broni Radom. Szczytowym osiągnięciem było zdobycie przez Kazimierza Paździora w 1957 r. w Pradze mistrzostwa Europy, a w 1960 r. w Rzymie złotego medalu Igrzysk Olimpijskich.

następny poprzedni
Minisłownik pojęć

Podstawowe informacje

Walki trwają przeważnie 12 rund w zależności od ilości zakontraktowanych rund w danej walce. W boksie amatorskim są tylko 3 rundy. Jedna runda trwa 3 minuty a przerwa 1 minutę. Zakończenie walki i wygranie jednego z walczących może zakończyć się prze nokaut (KO) gdy zawodnik upadnie na deski ringu i odliczy zawodnika do 10.

Drugą możliwością zakończenia walki jest nokaut techniczny (TKO), gdy sędzia przerwie walkę stwierdzając kontuzje lub bardzo dużą przewagę jednego z zawodników oraz gdy zawodnik upadnie 3 razy w ciągu rudny. Zawodnik może wygrać również na punkty lub zremisować gdy walka nie rozstrzygnie się przed czasem.

W boksie stosuje się różne typy ciosów:

Ciosy proste - ciosy bokserskie najczęściej stosowane w walce, charakteryzujące się duża szybkością i skutecznością, stosowane są w ataku na dystans i w półdystansie oraz jako kontr ciosy w obronie. Rozróżnia się cztery podstawowe ciosy proste: lewy prosty na górę (w głowę), lewy prosty na dół (w tułów), prawy prosty na górę (w głowę) oraz prawy prosty na dół (w tułów). W angielskiej terminologii bokserskiej cios wykonywany tą ręką, po której stronie znajduje się wysunięta do przodu noga określa się jako ‘jab”, zaś przeciwną ręką jako “cross”.

Ciosy sierpowe - ciosy boczne, które dochodzą do przeciwnika z boku, trafiając w boczne części głowy oraz tułów, stosowane najczęściej w półdystanse, ciosy sierpowe charakteryzują się silną pracą skrętną tułowia z przeniesieniem ciężaru ciała w kierunku ciosu przy współudziale pracy nóg, bioder i barków. Podstawowymi ciosami sierpowymi są lewy sierpowy, prawy sierpowy, lewy sierpowy wydłużony oraz prawy sierpowy wydłużony. W angielskiej terminologii określane jako “hook”.

Ciosy z dołu (podbródkowe, haki) - ciosy bokserskie zadawane są ręką ugiętą w łokciu, stosowane w półdystansie i w zwarciu, w ataku i obronie, podstawowymi ciosami z dołu są prawy z dołu i lewy z dołu. W angielskiej terminologii określane jako “uppercut”.

Wśród pozycji obronnych wyróżnia się:

Odskok - bokser wychodzi poza zasięg ciosów przeciwnika przez odbicie z obu nóg. Odskok jest skuteczną obroną bierną przed każdym rodzajem ciosów.

Odchylenie - cofnięcie tułowia poza zasięg ciosów przeciwnika, przy czym nogi i biodra ustawione w pozycji bokserskiej pozostają nieruchome, odchylenie, stosowane jest w obronie przed ciosami prostymi na górę oraz ciosami sierpowymi.

Garda – element obrony biernej; polega na takim ustawieniu rękawic i przedramion, by chroniły boksera przed ciosami przeciwnika.

Zakrok - cofnięcie nogi w celu uniknięcia ciosu i następnie wyprowadzenia kontry.

Wyposażenie boksera to: kask ochronny, ochraniacze podbrzusza, ochraniacze zębów i warg, pozostałe to buty spodenki, rękawice bokserskie, owijka. Do najbardziej znanych polskich bokserów należą: Dariusz Michalczewski, Tomasz Adamek, Krzysztof Włodarczyk, Andrzej Gołota.

 

 • DARIUSZ MICHALCZEWSKI - waga półciężka.
  Bilans: wygrane 48 (38 KO) - remisy 0 - porażki  2 (1 KO)
  Dziewiętnaście razy bronił tytułu mistrza świata WBO kategorii półciężkiej. Zdobył też tytuły IBF i WBA oraz WBO w wadze junior ciężkiej. Spotkał się ze wszystkimi najlepszymi poza Royem Jonesem Juniorem. Przez większość kariery występował jako Niemiec.
   
 • TOMASZ ADAMEK - waga: ciężka
  (49-3-0, 29 KO)
  Był mistrzem świata w dwóch kategoriach wagowych. Jako półciężki zdobył pas WBC w 2005 r., pokonując Paula Briggsa, a w wadze junior ciężkiej wywalczył w 2008 r.  trofeum federacji IBF, wygrywając ze Stevem Cunninghame'em. W wadze ciężkiej w 2011 r. przegrał walkę o tytuł przez TKO w 10. rundzie z Witalijem Kliczką. Jest notowany w czołówkach rankingów.
 • KRZYSZTOF WŁODARCZYK - waga: junior ciężka.
  (49-3-1, 33 KO)
  Zdobywał tytuł mistrza świata IBF, był czempionem WBC. Mówi się o nim, że nie jest zbyt efektowny, ale dysponuje silnym uderzeniem. Ma za sobą próbę samobójczą, ale zdołał wrócić do boksu i w pierwszej walce ciężko znokautował Danny'ego Greena.
   
 •  ANDRZEJ GOŁOTA - waga: ciężka.
  (41-9-1, 33 KO)
  Dla wielu to postać numer jeden polskiego boksu w historii. 4 razy walczył o tytuł mistrza świata, był blisko wygranej z Chrisem Byrdem i Johnem Ruizem, ale pasa czempiona nie zdobył. Walki z Lennoksem Lewisem i Lamonem Brewsterem kończył na deskach już w I rundzie. Z Riddickiem Bowe dwukrotnie przegrał przez dyskwalifikację.
Boks

Zgrajmy się na sport: Boks

Trenuj ulubioną dyscyplinę razem z przyjaciółmi! Załóż konto lub zaloguj się do serwisu.

Partnerzy i sponsorzy

następne poprzednie