Capoeira

Capoeira

Capoeira to sztuka walki wywodząca się z tradycji afrykańskiej i brazylijskiej, której formy są rytmiczne, akrobatyczne i skupiają się na kopnięciach. Istotą capoeira są elementy tańca wpływające na płynność i nieprzewidywalność ataków.

  • CZY WIESZ, ŻE...

    Capoeira to połączenie tańca i gry, jest częścią kultury brazylijskiej, muzyką i sztuką walki.

  • CZY WIESZ, ŻE...

    Do lat trzydziestych XX w. książki odnosiły się do Capoeira jako do „Jogo de Capoeiras” (Gra Capoeiras) lub „Capoeiragem”, samym zaś słowem „capoeira” opisywały bardziej graczy, niż samą grę.

następny poprzedni
Minisłownik pojęć

Capoeira spośród innych sztuk walki wyróżnia się dynamizmem i taneczną płynnością. Niewiele jest statycznych pozycji, dużo natomiast zamaszystych kopnięć i podcięć. Ciosy przeciwnika blokuje się bardzo rzadko, zamiast tego Capoeira oferuje wiele Parafuso uników i przejść.

Z capoeirą nieodłącznie wiąże się rytuał roda (wym. hoda, z port. krąg, koło). Capoeiristas tworzą zamknięty krąg, którego głównym elementem jest orkiestra – bateria. Gracze parami wchodzą do kręgu, by tam prowadzić symulowaną walkę – jogo, która niejednokrotnie przeradza się w realną agresywną walkę (Jogo duro). Pozostali w tym czasie muzyką i śpiewem nadają całości energię – axé.

Podstawowym instrumentem używanym w rodzie jest berimbau, którego rytm nadaje zarazem rytm grze prowadzonej przez graczy. Gra może być spokojna, płynna i opierająca się na zaskoczeniu przeciwnika zamarkowanymi atakami i unikami lub szybka, dynamiczna i oparta na efektownych ewolucjach. Pozostałe instrumenty wchodzące w skład baterii to: atabaque, pandeiro, agogo, reco-reco, Pau de Chuva (Deszczowy Kij).

Batizado jest to najważniejsze wydarzenie w życiu każdego capoeiristy. Wprowadza go do świata capoeira i do społeczności grupy, w której ćwiczy.

Batizado czyli nadanie stopnia wtajemniczenia, który określany jest kolorem sznura (cordao/corda) następuje po pojedynku z osobą najwyższą stopniem w grupie. Batizado odbywa się zawsze raz w życiu. Każdy następny wyjazd na Batizado nazywany jest Troca de Corda (czyt. troka dżi korda; por. zmiana sznura).

Capoeira

Zgrajmy się na sport: Capoeira

Trenuj ulubioną dyscyplinę razem z przyjaciółmi! Załóż konto lub zaloguj się do serwisu.

Partnerzy i sponsorzy

następne poprzednie