Hokej na lodzie

Gra ta polega na zdobywaniu bramek poprzez przemieszczanie krążka po tafli lodu za pomocą kija. Hokej na lodzie jest jedną z odmian hokeja. Wyróżniamy także hokej na trawie, a także na hali – unihokej. Hokej na lodzie jest jedyną grą zespołową wchodzącą w skład dyscyplin zimowej olimpiady. W skład drużyny hokejowej wchodzą zawodnicy oraz trenerzy, masażyści i cała reszta sztabu szkoleniowego.

• Czy wiesz, że...

Na terenie Kanady oraz Stanów Zjednoczonych rozgrywana jest najważniejsza na świecie klubowa liga hokejowa świata NHL.

W jednym z meczów ligi rosyjskiej zmierzono prędkość krążka po uderzeniu hokeisty - Aleksandra Riazancewa . Wynik zaskoczył wszystkich - 183,67 km/h.

Hokej na lodzie jest najbardziej popularny w krajach północnej półkuli, co wynika z uwarunkowań klimatycznych.

W 1922 roku powstały pierwsze polskie kluby hokejowe tj. Polonia oraz AZS.

Polakami grającymi w NHL byli Mariusz Czerkawski i Krzysztof Oliwa (który wraz z New Jersey Devils zdobył Puchar Stanleya w 2000 roku).

Za kolebkę hokeja uznawana jest Kanada. Gra została wymyślona w 1855 r. w Ontario przez stacjonujących tam angielskich żołnierzy, którzy nudzili

W Polsce w hokej na lodzie zaczęto grać w latach 20. XX wieku po uzyskaniu niepodległości kraju.

Pierwszymi ośrodkami hokeja w Polsce były: Warszawa, Łódź oraz Lwów.

następny poprzedni
Minisłownik pojęć
  • RURA

odmiana kija hokejowego. Zbudowana z metalu, lecz nie wypełniona. Do rury przyczepia się łopatkę i może ona zastąpić tradycyjny kij hokejowy.

• Krążek hokejowy

niewielki walec wykonany z czarnej, wulkanizowanej gumy. Standardowy krążek powinien mieć średnicę nie większą niż 7,62 cm, grubość nie większą niż 2,54 cm a jego waga to 156 - 170 g.

• Kij hokejowy

jeden z ważniejszych elementów sprzętu hokejowego. Zbudowany ze specjalnego rodzaju drewna lub z materiału kompozytowego.

• Maska hokejowa

element wyposażenia chroniący bramkarza hokejowego. Specjalny kask z przymocowaną drucianą kratownicą na twarz oraz ochraniaczem na szyję.

Każdy zespół składa się z 22 zawodników, z których 20 to zawodnicy z pola, natomiast pozostali dwaj to bramkarze. Każdy zawodnik musi posiadać swój kij, a także łyżwy i ochraniacze. Na lodzie może przebywać co najwyżej 6 zawodników z każdej z drużyn. Sam mecz składa się z trzech tercji, a każda z nich trwa 20 minut. Podczas każdej przerwy w grze czas jest zatrzymywany. Taka forma liczenia czasu nazywana jest czystą grą.

Lodowisko podzielone jest, podobnie jak sam mecz, na 3 tercje. Oddzielone są one liniami niebieskimi. Do boiska włącza się także ławkę kar i ławkę rezerwowych. Zawodnicy grają krążkiem wykonanym z twardego kauczuku.

Gdy jedna z drużyn popełni wykroczenie, sędzia podnosi ręce do góry, ale nie przerywa gry. Powoduje to prawo wystąpienie prawa korzyści dla poszkodowanej drużyny. Od tej pory drużyna faulująca nie może dotknąć krążka, a poszkodowani mogą bez obaw atakować bramkę rywali. Jeżeli natomiast drużyna faulująca dotknie krążka, to sędzia przerywa grę, a zawodnik otrzymuje karę. Kara polega na osłabieniu drużyny poprzez ściągnięcie jednego z zawodników na ławkę kar na określony czas.  Wymiary kary są różne: 2 minuty, 5 minut, kara meczu. Na boisku musi być co najmniej 4 zawodników.

Spalony – występuje w momencie, gdy zawodnik znajdzie się w tercji przeciwnika zanim znajdzie się tam krążek wybity lub podany przez jego partnera z zespołu. Gra w takim wypadku wraca do tercji środkowej.

Uwolnienie – następuje w chwili, gdy gracz wybija krążek z własnej połowy w taki sposób, że krążek minie linię bramkową przeciwnika, a drużyna przeciwna nie ma możliwości jej dotknąć. Gra jest wtedy cofnięta do tercji obronnej drużyny faulującej. Uwolnienie nie dotyczy zespołu, który gra w osłabieniu.

Rzut karny – ma miejsce, gdy sfaulowany zostanie zawodnik będący w bardzo dogodnej sytuacji bramkowej, a mianowicie przed nim został tylko bramkarz drużyny przeciwnej. W takim wypadku wszyscy oprócz poszkodowanego i bramkarza schodzą z tafli lodu. Poszkodowany przejmuje dowolnie krążek będący na środku boiska i podjeżdża do bramkarza oddając strzał.

Hokej na lodzie jest sportem dość brutalnym. Zasady są tu bardzo proste. Zawodnik nie musi zagrywać krążka kijem. Może uczynić to nogą lub ręką. Bramka może zostać zdobyta tylko kijem. Zmiany dokonywane są podczas gry i są dobrowolne. Ważne jest, aby na boisku było nie więcej niż 6 zawodników.

Karą objęte są następujące zagrania: zahaczanie, spowodowanie upadku przeciwnika, trzymanie przeciwnika lub jego kija, gra uniesionym kijem, niesportowe zachowanie, atak łokciem, kolanem, z tyłu, podcinanie, wrzucanie na bandę, opóźnianie gry oraz gra złamanym kijem.

Gdy krążek zniknie z oczu sędziego na dłużej niż 3 sekundy lub wypadnie w trybuny, to sędzia nakazuje wznowienie gry. W takim wypadku dwóch zawodników staje naprzeciw siebie i próbują oni wywalczyć rzucony przez sędziego krążek. Wznowienie ma miejsce również po stracie bramki w centralnej części boiska

Zgrajmy się na sport: Hokej na lodzie

Trenuj ulubioną dyscyplinę razem z przyjaciółmi! Załóż konto lub zaloguj się do serwisu.