Jiu-jitsu

Jiu-jitsu

Jiu Jitsu to japońska sztuka walki bez broni lub z użyciem małego oręża, stosowana w ataku i obronie, w starciu z jednym albo kilkoma przeciwnikami. W Jiu Jitsu występują: duszenia, rzuty, dźwignie (chwyty transportowe), blokowanie ciosów, a także szybkie kontrataki (ciosy, uciski) skierowane na czułe punkty ciała.

  • CZY WIESZ, ŻE...

    Pierwsza szkoła (ryuha) Jiu-Jitsu powstała w pierwszej połowie XVI wieku , pomimo że pewne główne cechy wiązane z Ju-Jutsu istniały już dużo wcześniej.

  • CZY WIESZ, ŻE...

    Jiu Jitsu jest tworem wielu wspaniałych mistrzów, którzy swoje techniki modyfikowali pod wpływem licznych walk.

następny poprzedni
Minisłownik pojęć

Podstawowe informacje

Systemy Jiu Jitsu wyznają zasadę jū yoku sei gō lub jū yoku gō sei-suru ("ustępliwość pokonuje siłę", "elastyczną ustępliwością pokonać twardą siłę"). Na bazie tej koncepcji wziął się pogląd, że chcąc pokonać silniejszego, słaby nie powinien mu stawiać oporu. Taka postawa w walce przyjęła się jako zasada, że słabszy musi ustąpić, dać się popchnąć lub pociągnąć, aby zniwelować przewagę przeciwnika.

Jedna z późniejszych koncepcji Jiu Jitsu zapoczątkowana w okresie Meiji (koniec XIX w.) to znana zasada: "ustąp, aby zwyciężyć". Później na początku XX w. na bazie judo dołączono kolejną zasadę; "minimum wysiłku, maksimum skuteczności". Istnieje też trzecia, przyjęta głównie przez szkoły oparte na goshin-jitsu (samoobrona judo): "czynić dobro sobie nawzajem, dla dobra ogółu".

Obecnie większość poza japońskich szkół Jiu Jitsu wprowadza do szkolenia rozwinięte techniki i elementy innych, często lokalnych systemów walki wręcz, dostosowane do potrzeb policji, wojska, czy też realnej samoobrony.

Ćwiczone są różne odmiany tej sztuki, od skrajnie tradycyjnej, aż po systemy nowoczesne, ciągle żywe i rozwijające się. Na świecie, a również w Polsce, coraz większą popularność zdobywa Jiu Jitsu sportowe, jak również jego brazylijska odmiana. Nieliczne odmiany tradycyjnego Jiu Jitsu to Hontai Yoshin ryu, Yoshin ryu, Hakko ryu czy też Yawara.

Jiu-jitsu

Zgrajmy się na sport: Jiu-jitsu

Trenuj ulubioną dyscyplinę razem z przyjaciółmi! Załóż konto lub zaloguj się do serwisu.

Partnerzy i sponsorzy

następne poprzednie