Judo

Judo

Twórcą judo jest Japończyk, prof. Jigorō Kanō (1860–1938). Urodził się w bogatej rodzinie, gdzie jego dziadek prowadził wytwórnię sake. Aspiracje rodziny sprawiły, że w 1882 uzyskał tytuł profesora nauk politycznych i ekonomii. Przez cały czas uczęszczał do szkół sztuk walki, jednak nie mógł znaleźć żadnej sztuki walki dla siebie. W międzyczasie zaczął opracowywać własne techniki i udoskonalać je. W wieku 22 lat zaczął prowadzić własną szkołę walki i tak właśnie narodziło się Judo. 

  • CZY WIESZ, ŻE...

    Judo - ("łagodna droga, łagodny sposób"; "droga miękkości") – sztuka walki powstała w Japonii.

  • CZY WIESZ, ŻE...

    Ninjutsu-sztuka walki, maskowania się, strategii oraz niekonwencjonalnych działań zbrojnych oraz walki partyzanckiej, praktykowana przez ninja.

następny poprzedni
Minisłownik pojęć

Podstawowe informacje

Techniki Judo podzielić można na trzy zasadnicze grupy:

rzuty (nage-waza), chwyty (katame-waza), uderzenia (atemi-waza).

W judo sportowym stosowane są tylko dwie pierwsze grupy.

W judo są stopnie uczniowskie – kyu i mistrzowskie – Dan.

Stopniom dan odpowiada czarny pas. Jednak od 6 dan można nosić pas biało-czerwony, a od 9 czerwony (najwyższy stopień mistrzowski to 10 dan i pas czerwony). Do tej pory zaszczytu przyznania 10 stopnia dan dostąpiło tylko kilku Europejczyków.

Wcześniej nie istniały stopnie kyu w żadnej sztuce walki. Jednak szybko ten system się rozpowszechnił i został przejęty np. w karate.

Stopniom Kyu odpowiadają poszczególne kolory pasa: 6 kyu – biały pas (rokyu), 5 kyu – żółty pas (gokyu), 4 kyu – pomarańczowy pas (yonkyu), 3 kyu – zielony pas (sankyu), 2 kyu – niebieski pas (nikyu), 1 kyu – brązowy pas (ikkyu), 1 dan, shodan – pas czarny, 2 dan, nidan – pas czarny, 3 dan, sandan – pas czarny, 4 dan, yodan – pas czarny, 5 dan, godan – pas czarny, 6 dan, rokudan – biało-czerwony, 7 dan, shichidan – biało-czerwony, 8 dan, hachidan – biało-czerwony, 9 dan, kyudan – czerwony, 10 dan, judan – czerwony.

Trening judo opiera się na trenowaniu padów, rzutów, dźwigni i duszeń oraz na randori (sparringu). Walki treningowe, prowadzone w parterze (ne-waza) albo stójce (tachi-waza), nazywają się randori. Walki na zawodach nazywa się shiai. Trening judo charakteryzuje się, zresztą jak większość japońskich sztuk walki, ceremonialnością. Trening zaczyna i kończy ceremonialny ukłon zwany rei.

W ramach treningu trenuje się również układy kata – są to z góry zaaranżowane ataki i odpowiedzi na nie. Służą one do demonstrowania technik, dopracowania ruchów, a także do zachowania pewnych technik których już się nie stosuje w walkach sportowych.

Walki odbywają się na tatami (matach) w sali nazywanej dojo. Maty są miękkie aby złagodzić upadek ćwiczącego i nie narazić go na poważniejsze uszkodzenia ciała. Trening judo rozwija siłę oraz wyrabia formę i zmysł równowagi. Uczy strategii walki oraz walki w bezpośrednim kontakcie z stawiającym opór przeciwnikiem.

Walki judo odbywają się w kategoriach wagowych, różnych dla mężczyzn i dla kobiet. Walka trwa 5 minut (w przypadku juniorów – 4 minuty) i odbywa się na macie o wymiarach od 8 na 8 do 10 na 10 metrów. Zwycięża ten zawodnik który rzuci przeciwnika na plecy, utrzyma go leżącego na macie przez 20 sekund lub założy dźwignię bądź duszenie w sposób, który doprowadzi przeciwnika do poddania się.

Strój Judoki - Judoka (adept judo) nosi strój zwany judogą. Składa się on z: spodni (zubon lub shitabaki), twardej góry stroju (uwagi) i pasa (obi). Strój ten znany oryginalnie jako keikogi (jap. ubranie do ćwiczeń) został opracowany w Kodokanie, a następnie przejęty przez inne szkoły sztuk walki.

Judoga może być biała lub niebieska, dla rozróżnienia zawodników. Pierwszy wyczytany do walki zawodnik wchodzi na tatami z prawej strony sędziego ubrany na biało. W Japonii nadal walczy się tradycyjnie, co oznacza, że obaj zawodnicy posiadają biały strój, a jeden z nich przewiązuje się czerwoną opaską, co nawiązuje do kolorów flagi Japonii.

Judo

Zgrajmy się na sport: Judo

Trenuj ulubioną dyscyplinę razem z przyjaciółmi! Załóż konto lub zaloguj się do serwisu.

Partnerzy i sponsorzy

następne poprzednie