Kickboxing

Kickboxing

Kickboxing to dyscyplina, w której walczy się stosując bokserskie ciosy pięścią, jak i kopnięcia. Słowo kick oznacza po angielsku "kopać", boxing oznacza "boks". W ścisłym znaczeniu tego słowa określenie "kickboxing" odnosi się do dyscyplin rozwiniętych przez Japończyków (kickboxing japoński) i przez Amerykanów (kickboxing amerykański) w latach 60. i 70. XX wieku. Na określenie amerykańskiego kickboxingu używa się też nazwy full-contact karate lub w skrócie "full contact".

następny poprzedni
Minisłownik pojęć
 • kopnięcie hakowe (ang. heel kick)

  odwrotne kopnięcie okrężne w płaszczyźnie poziomej lub ukośnej. Przy tym kopnięciu uderza się zwykle tylną częścią pięty. Zazwyczaj służy do ściągania gardy.

 • kopnięcie frontalne (ang. front kick)

  kopnięcie do przodu wykonywane z biodrami zwróconymi w kierunku ataku, poprzez wyprost w kolanie; zadawane zwykle częścią podeszwy stopy

 • kopnięcie opadające (ang. axe kick)

  kopnięcie polegające na jak najwyższym uniesieniu nogi i opuszczeniu jej na głowę, szyję lub bark przeciwnika. Cios stosunkowo trudny do wykonania.

 • kopnięcie boczne (ang. side kick)

  kopnięcie wykonywane z biodrami zwróconymi bokiem do kierunku ataku. Kopnięcie to, potocznie zwane "bocznym", jest skierowane piętą lub zewnętrzną krawędzią zgiętej stopy ustawionej poziomo.

Podstawowe informacje

Rywalizacja sportowa odbywa się wg licznych regulaminów i formuł, wśród których można wyróżnić między innymi:

Full contact - dozwolone są wszystkie techniki nożne i bokserskie powyżej pasa, z minimalną liczbą 8 kopnięć podczas rundy, jeśli zawodnik nie zada 8 kopnięć traci 1 punkt; nie wolno kopać kolanem ani uderzać łokciem; walka odbywa się na ringu bokserskim, standardowo trwa 3x2 min.

Low kick - dozwolone są wszystkie techniki bokserskie oraz kopnięcia do wysokości głowy, nie ma minimalnej liczby kopnięć na minutę, nie wolno kopać kolanem ani uderzać łokciem; walka odbywa się na ringu, standardowo trwa 3x2 min.

K-1 - formuła wprowadzona i spopularyzowana przez japońską organizację K-1, dozwolone są wszelkie techniki bokserskie, obrotowe uderzenia pięścią, kopnięcia oraz ciosy kolanami, bez względu na wysokość; nie wolno uderzać łokciem; walka odbywa się na ringu, standardowo trwa 3x3 lub 5x3 min.

Thai boxing - złagodzona wersja tradycyjnego Muay Thai; dozwolone są wszelkie techniki bokserskie, obrotowe uderzenia pięścią, kopnięcia oraz ciosy kolanami, bez względu na wysokość, a także rzuty, podcięcia i walka w klinczu; nie wolno uderzać łokciem; walka odbywa się na ringu.

Pointfighting - formuła nastawiona głównie na szybkość zawodników; walka jest przerywana i punktowana po każdym czystym trafieniu przeciwnika; ograniczona siła uderzeń; walka odbywa się na tatami, wyjątkowo na ringu, standardowo trwa 3x2 min.

Light contact - forma walki ciągłej, w której zawodnicy muszą wykazać się umiejętnością walki technicznej; walka odbywa się na ringu, parkiecie lub tatami, standardowo trwa 3x2 min.

Light kick - forma walki ciągłej z kopnięciami od uda w górę oraz ograniczoną siłą uderzeń; walka odbywa się na ringu, parkiecie lub tatami.

Oprócz podstawowych technik kopnięć, wyróżnia się:
Obrotowe: kopnięcie boczne z obrotem, kopnięcie ściągające (opadające) z obrotem, kopnięcie zahaczające (hakowe) z obrotem, kopnięcie okrężne z obrotem.
Z wyskoku: kopnięcie frontalne, kopnięcie okrężne, kopnięcie boczne, kopnięcie zahaczające
Z wyskokiem i obrotem: boczne z wyskokiem i obrotem, zahaczające z wyskokiem i obrotem

Stopnie szkoleniowe w kick-boxingu dzielą się na mistrzowskie I uczniowskie. Mistrzowskie – czarny pas.

Stopnie uczniowskie:
10. biały pas

9. biały pas z żółtym zakończeniem pasa

8. żółty pas

7. żółty pas z pomarańczowym zakończeniem pasa

6. pomarańczowy pas

5. zielony pas

4. niebieski pas

3. brązowy pas z niebieskim zakończeniem pasa

2. brązowy pas

1. brązowy pas z czarnym zakończeniem pasa

Kickboxing

Zgrajmy się na sport: Kickboxing

Trenuj ulubioną dyscyplinę razem z przyjaciółmi! Załóż konto lub zaloguj się do serwisu.

Partnerzy i sponsorzy

następne poprzednie