Kolarstwo

Kolarstwo

Kolarstwo to bardzo szeroki termin, odnoszący się do wielu dyscyplin, zawsze jednak związanych z korzystaniem z roweru. Nazwa wywodzi się od słowa "koło", jak początkowo nazywano w Polsce rower. Istnieje szereg "wariacji" na temat sportu rowerowego, uprawianych przez amatorów na całym świecie. Część z dyscyplin została zatwierdzona przez Międzynarodową Unię kolarską (UCI). Zatwierdzone przez ową instytucję dyscypliny należą do kolarstwa klasycznego.

 • Czy wiesz, że...

  Za twórcę kolarstwa górskiego uważa się najczęściej Gary'ego Fishera, który w 1979 r. jako pierwszy wpadł na pomysł produkcji rowerów przystosowanych do jazdy w trudnym terenie.

 • Czy wiesz, że...

  Kolarstwo szosowe jest wciąż najbardziej popularnym na świecie rodzajem kolarstwa. Amatorsko uprawia go ok. milion ludzi, a w rankingach UCI figuruje prawie 2.000 kolarzy.

 • Czy wiesz, że...

  Jazda w parach, jazda po zmianach, wachlarz, podwójny wachlarz – to układy, jakie tworzą zawodnicy w jeździe drużynowej.

następny poprzedni
Minisłownik pojęć
 • Tandem

  rower przeznaczony dla dwóch, lub więcej osób, siedzących jedna za drugą. Typowy tandem ma, tak samo jak rower jednoosobowy, jedną ramę i dwa koła, za to każda z osób ma własne: kierownicę, siodełko i pedały.

 • Tricykl

  to rower o dwóch dużych kołach tylnych i małym przednim kole

 • Park

  odmiana freestylu, jazda w specjalnie zaprojektowanych parkach (zwanych też skateparkami)

 • Vert

  odmiana freestylu, skakanie na pionowych rampach

 • Stójka

  to umiejętność stania na rowerze w miejscu bez podpierania się o podłoże lub inne przedmioty. Początkowo była wykonywana przez kolarzy torowych i sprinterów w celu szybszego startu.

 • Jazda indywidualna na czas (pot. czasówka, ITT)

  konkurencja rozgrywana w ramach wyścigu szosowego. Wyścig polega na jak najszybszym pokonaniu kilkudziesięciokilometrowego odcinka .

 • Street

  odmiana freestylu, jazda w mieście, wskakiwanie na murki, poręcze itp.

 • Parakolarstwo (paracycling)

  dyscyplina uprawianych przez zawodników niepełnosprawnych. Zawodnicy są podzieleni na grupy w zależności od używanego sprzętu.

W skład kolarstwa wchodzą poddyscypliny takie jak:

Inne poddyscyliny kolarstwa to:

 • kolarstwo przełajowe - jazda po leśnych bezdrożach
 • cyklotrial - w skład którego wchodzą:
  • trial rowerowy - wykonywany w nieprzystępnym terenie, oprócz jazdy po podłożu wykonywane są skoki,
  • tube jumping - “skakanie na rowerze w rurze”, podobne do wykonywanego na rolkach, deskach,
  • dirt jumping - skoki ze specjalnego ziemnego nasypu z wykonywaniem ewolucji;
 • kolarstwo artystyczne - rowerowy “taniec”, wykonywanie różnych figur
 • piłka rowerowa.

Kolarstwo zjazdowe Downhill (DH, po polsku "zjazd") – jedna z ekstremalnych odmian kolarstwa górskiego, polegająca na indywidualnym zjeździe rowerem na czas po stromych, naturalnych stokach. Ścieżki zjazdowe są często bardzo wąskie, kamieniste czy poprzecinane wystającymi korzeniami. Nierzadko są też urozmaicone uskokami o różnej wysokości (dropami), które są najbardziej widowiskowe, lecz są też powodem najbardziej niebezpiecznych wypadków w zjeździe. Startujący zazwyczaj wypuszczani są na trasę z przerwami 30 sekundowymi (od najwolniejszego do najszybszego), jeden przejazd zazwyczaj zabiera od 2 do 5 minut. Czas przejazdu jest mierzony za pomocą "bramek" przez które przejeżdża zawodnik (podobnie jak w zjeździe narciarskim). Miejsca w klasyfikacji są poukładane według najszybszych czasów, wyścigi często wygrywane są ułamkami sekund.

W Polsce organizacją imprez w ramach Pucharu Polski i Mistrzostw Polski zajmuje się Polski Związek Kolarski. Amatorskie mistrzostwa polski w downhillu organizuje Joy Ride, który wchodzi do serii Extreme Series. Głównym organizatorem imprez Joy Ride jest Szymon Syrzistie, wielokrotny mistrz Polski w dual slalomie.

Kolarstwo szosowe – najstarsza i najbardziej tradycyjna odmiana kolarstwa polegająca na ściganiu się na rowerach szosowych spełniających normy UCI, po zwykłych drogach publicznych.

Kolarstwo szosowe jest najbardziej popularnym na świecie rodzajem kolarstwa. W zawodach szosowych pokonuje się zwykle od 3 do ponad 20 etapów (jednodniowych tras) o długości od 80 do (maksymalnie) 270 km. Większość etapów zaczyna się od jednoczesnego startu wszystkich zawodników, a kolarze pokonują wspólnie większą część trasy jadąc zwartą grupą, zwaną peletonem. Wygrywa ten zawodnik, który pierwszy dojedzie do mety. Część etapów w wielkich wyścigach (zwykle 2 lub 3) jest jednak pokonywana ze startu dzielonego (kolarze wyruszają na trasę jeden po drugim w 2-3 minutowych odstępach), w którym o wygranej decyduje indywidualny czas przejazdu, a nie kolejność dojeżdżania do mety.

Kolarze jadący w zawodach tworzą zespoły, w ramach których zawodnicy wspierają się nawzajem i starają się wypracować jak najlepszą pozycję w peletonie swojemu liderowi lub na ostatnich km przed metą etapu formują własny minipeleton (tzw. 'pociąg') dopomagając liderowi lub najlepszemu w swym gronie sprinterowi, w skutecznej walce o zwycięstwo etapowe.

Konieczność jazdy w peletonie wynika z faktu, że na szosie większość wysiłku zawodnika idzie na pokonywanie oporów powietrza, a nie grawitacji i oporów toczenia. Ukrycie się więc za plecami innych zawodników znacząco oszczędza siły. Zawodowi kolarze na płaskich etapach osiągają bardzo wysokie jak na rower średnie prędkości rzędu 40–45 km/h.

Innym rodzajem zawodów są tzw. wyścigi klasyczne, czyli jednodniowe zawody, które odbywają się albo na trasach tworzących koło (tzw. rundy), które pokonuje się kilkanaście razy, albo na długich (do 500 km) trasach, położonych zwykle w szczególnie atrakcyjnych widokowo i turystycznie miejscach. Zawody te mają jednak zwykle mniejszą rangę od zawodów wieloetapowych. Wyjątkiem są tu tylko rozgrywane dorocznie mistrzostwa świata UCI, które odbywają się tradycyjnie na trasie kołowej w formie kryterium ulicznego.

Za twórcę kolarstwa górskiego uważa się najczęściej Gary'ego Fishera, który w 1979 r. jako pierwszy wpadł na pomysł produkcji rowerów przystosowanych opartych generalnie na konstrukcji roweru miejskiego, ale o wzmocnionej i skróconej ramie, pozbawionych osłon, błotników i innych tego rodzaju zbędnych „ozdób” oraz zaopatrzonych w koła o średnicy 26 cali na szerokich oponach z grubym bieżnikiem.

UCI, czyli Międzynarodowa Unia Kolarska - to instytucja zajmująca się propagowaniem kolarstwa, organizowaniem zawodów, ustanawianiem standardów sprzętowych, kontrolowaniem zawodników oraz ustalaniem ich list rankingowych w sportach kolarskich.

Jednym z najwybitniejszych polskich kolaży szosowych był Ryszard Jan Szurkowski - dwukrotny wicemistrz olimpijski, czterokrotny medalista mistrzostw świata, najbardziej znany kilkukrotnych z rzędu zwycięstw w Wyścigu Pokoju, kilkukrotny mistrz Polski i mistrz świata amatorów; w latach 2010–2011 prezes Polskiego Związku Kolarskiego.

Kolarstwo

Zgrajmy się na sport: Kolarstwo

Trenuj ulubioną dyscyplinę razem z przyjaciółmi! Załóż konto lub zaloguj się do serwisu.

Partnerzy i sponsorzy

następne poprzednie