Korfball

Korfball to jedyna na świecie koedukacyjna gra zespołowa. Wymyślił ją na przełomie XIX i XX wieku Nico Broekhuysen, nauczyciel wychowania fizycznego z Amsterdamu. Twórca nazwał grę korfbalem, od holenderskich słów "korf" oznaczającego kosz i "ball" oznaczającego piłkę. Korfball jako dyscyplinę pokazową zaprezentowano na Igrzyskach Olimpijskich w 1920 roku w Antwerpii, dziś w korfball gra się w ponad sześćdziesięciu krajach na całym świecie.

• Czy wiesz, że...

W 1985 roku korfball został włączony do programu World Games tj. Światowych Igrzysk Dyscyplin Nieolimpijskich, które są nazywane "Zapleczem Igrzysk Olimpijskich", zatem ma szansę ponownie pojawić się w przyszłości w programie Igrzysk Olimpijskich.

Największą różnicę pomiędzy obecnymi meczami korfballu, a tymi z początków dyscypliny stanowią plastikowe kosze, które zastąpiły wiklinowe, gdyż zużywająca się wiklina prowadziła do odchyleń kosza.

Początki korfballu w Polsce to koniec lat osiemdziesiątych, kiedy na kursy instruktorskie do Holandii wyjechali pierwsi nasi trenerzy. Duży udział w popularyzacji korfballu w Polsce mieli studenci, bowiem pierwsze kluby powstawały na uczelniach.

Najbardziej utytułowaną reprezentacją w tej dyscyplinie jest Holandia. Nie powinno to dziwić skoro to tam powstał korfball. W Holandii istnieje ponad 580 klubów korfballowych, a dyscyplinę tę uprawia 100 tysięcy ludzi.

następny poprzedni
Minisłownik pojęć
  • Golden-goal

czyli „złoty kosz”. W sytuacji remisu po dwóch połowach meczu obie drużyny walczą właśnie o „złoty kosz”.

• Piłka

obecnie używana piłka korfballowa o wymiarach piłki nożnej nr 5 różni się od swojej odpowiedniczki z piłkarskich boisk. Ma inną warstwę zewnętrzną, która dzięki swojej chropowatej strukturze w dotyku bardziej przypomina piłkę do koszykówki. Warstwa ta umożliwia łatwiejszy i pewniejszy chwyt piłki.

• Kosz

To plastikowa obręcz (korf), słup oraz podstawa lub mocowanie słupa do podłoża w zależności od nawierzchni (parkiet z wpustem, bez wpustu, trawa). Kosz umocowany jest na wysokości 3,5 metra licząc do jego górnej krawędzi. W celu umożliwienia i ułatwienia gry najmłodszym używa się koszy 2,5 i 3m.

• IKF

to skrót International Korfball Federation (Międzynarodowa Federacja Korfballu).

• Shot-clock

zegar rzutowy. To on odlicza 25 sekund na przeprowadzenie akcji w ataku. W ciągu tego czasu piłka musi co najmniej dotknąć plastikowej obręczy kosza.

Podstawowe informacje

Tradycyjny mecz korfballu odbywa się na boisku parkietowym o wymiarach 20x40 metrów (czyli takim samym jak do piłki ręcznej). Oprócz zewnętrznych linii boiska bardzo ważna jest linia dzieląca boisko na pół (tzw. strefy ataku i obrony) czyli na dwa kwadraty o boku długości 20 metrów. W odległości 6,66 metra od linii końcowych znajdują się 3,5 metrowe słupy na których umieszczone są kosze. Drużyny składają się z ośmiu osób. Musi to być czterech mężczyzn i cztery kobiety. Dwie pary z każdej drużyny rozpoczynają grę w strefie obrony, a dwie pary w strefie ataku. Jest to bardzo ważna zasada: bez odpowiedniego ustawienia zawodników na boisku nie da się bowiem poprawnie rozpocząć gry. Punkty zdobywa się wrzucając piłkę (o wymiarach piłki nożnej nr 5) do kosza przeciwnika. Każdy prawidłowy rzut do kosza daje jeden punkt. Co dwa punkty, niezależnie która drużyna je zdobędzie, następuje zmiana stref podczas której obrońcy stają się atakującymi, a atakujący stają się obrońcami. Nie wolno dowolnie zmieniać stref.

Korfball jest grą bezkontaktową. To znaczy, że nie dozwolone jest jakiekolwiek przepychanie przeciwnika, a nawet wyrywanie lub wybijanie piłki z jego rąk. Zawodnik nie może bezpośrednio bronić zawodnika odmiennej płci. Nie wolno także przemieszczać się z piłką, ani kozłować. Zawodnik otrzymujący piłkę może ją albo oddać do partnera/partnerki z drużyny albo rzucić do kosza. Nie zawsze to ma jednak sens, bowiem czasami atakujący jest w pozycji bronionej. Do kosza mogą rzucać zawodnicy strefy ataku z całej połowy boiska, w której się znajdują oraz gdy nie są w momencie oddawania rzutu w pozycji bronionej. Jeżeli obrońca stoi z wyciągniętą ręką w kierunku rzucającego oraz znajduje się pomiędzy koszem a rzucającym, stojąc twarzą do atakującego, a przy tym aktywnie próbuje zablokować rzut wtedy nawet celny rzut nie jest premiowany punktem. Zgodnie z przepisami międzynarodowymi gra się 2 x 25 minut z 15 minutową przerwą. Jednak mecze drużyn młodzieżowych mogą trwać krócej. Czas jest zatrzymywany przy każdej przerwie w grze przez sędziego. W przypadku remisu po dwóch połowach meczu zarządza się dogrywkę do zdobycia „złotego kosza”.

Korfball plażowy: Bardzo widowiskowa formą korfballu. Do rozgrywania meczów na plaży potrzebny jest jeden kosz, dwie drużyny złożone z dwóch kobiet i dwóch mężczyzn każda, piłki i oczywiście piaszczyste podłoże. Przepisy gry są dopasowane do gry w jednej strefie, jednak podstawowe elementy gry pozostają niezmienione.

Korfball wodny: To najmniej popularna odmiana korfballu. Turnieje wodne odbywają się m.in. nad węgierskim Balatonem, ale pewne próby wodne podejmuje się także w Polsce, np. podczas Warsaw Korfball Tour.

Korfball na trawie: Odmianę tą poza podłożem i wpływem warunków atmosferycznych wyróżnia przede wszystkim większe boisko (30 x 60 metrów). Biorąc pod uwagę fakt, że to wciąż odmiana wspomagająca podstawową wersję halową, przyjęto, że w meczach na trawie nie odmierza się czasu na rozegranie akcji ataku, a cały mecz wydłużono (trwa 2 x 35 minut).

Monokorfball: W monokorfball grają przeważnie dwie drużyny złożone z czterech graczy. To w nim wszyscy zawodnicy są ciągle w akcji, dlatego doskonale nadaje się do treningu (choć wymaga wyjątkowej wytrzymałości).