Koszykówka

Koszykówka

Gra w koszykówkę polega na rywalizacji dwóch pięcioosobowych drużyn. Celem każdej z tych drużyn jest zdobywanie punktów poprzez celne rzuty piłki do kosza przeciwnika. Przeciwnik powinien zapobiegać zdobywaniu punktów drugiej drużynie. Przebieg gry kontrolują sędziowie oraz komisarz. W meczu zwycięża drużyna, która zdobędzie więcej punktów.

• CZY WIESZ, ŻE...

Polska koszykarka, Małgorzata Teresa Dydek-Twigg, była prawdopodobnie najwyższą profesjonalną koszykarką na świecie. Jej wzrost podawany w mediach wahał się od 213 do 218 cm.

Początkowo obręcz kosza w koszykówce miała dno i zatrzymywała piłkę, po zdobytych punktach sędzia używał drabiny, by sięgnąć po piłkę.

Pierwszy w historii mecz koszykówki rozegrano 20 stycznia 1892 r.

Rekord Guinessa - Amerykanin trafił do kosza z 33 metrów. Piłka przeleciała przez całe boisko i perfekcyjnie wleciała do kosza.

Najwyższym zawodnikiem w koszykówce jest Chińczyk Sung Ming Ming, zawodnik Beijing Ducks. Ma 236 cm wzrostu i waży 168 kg. Jest siódmym co do wielkości człowiekiem na świecie.

Polski koszykarz Jakub Kuśmieruk mierzy 223 cm.

W pierwszym meczu koszykówki drużyny liczyły po 9 graczy, został zdobyty tylko 1 punkt.

Twórcą koszykówki był kanadyjski lekarz i nauczyciel wychowania fizycznego James Naismith.

następny poprzedni
Minisłownik pojęć

W drużynie koszykówki gra pięciu zawodników:

Rozgrywający - od tego zawodnika wymagane jest wiele asyst, przechwytów i brak strat. Jest to najczęściej najniższy zawodnik w zespole.

Rzucający obrońca - od tego zawodnika wymagana jest umiejętność zdobywania wielu punktów, głównie rzutami z dystansu.

Niski skrzydłowy - od zawodników na tej pozycji wymagane jest zarówno wspieranie niższych i wyższych graczy oraz duża wszechstronność.

Silny skrzydłowy - od graczy na tej pozycji wymaga się skutecznej gry w obronie (m.in. zbiórki, bloki) i ataku (głównie punkty spod kosza).

Środkowy - jego głównym zadaniem jest zdobywanie punktów spod kosza, zbieranie piłek z tablicy i blokowanie rzutów rywali. Środkowymi zostają najczęściej najwyżsi gracze w drużynie.

Podstawowe informacje

Boisko

Boisko do gry powinno być zgodnie z przepisami powierzchnią twardą i płaską. Jego wymiary to: 28 m długości i 15 m szerokości. Linie powinny być dobrze widoczne, mieć tę samą barwę i szerokość 5 cm. Przez środek przebiega linia środkowa, równoległa do linii końcowych.

Środek boiska wyznacza koło. Jego średnicą jest linia środkowa. Promień tego koła powinien mieć 1,8 m. Pole rzutów za 2 punkty jest to obszar znajdujący się pod koszem przeciwnika, ograniczony linią w kształcie półkola. Polem rzutu za 3 punkty jest pozostały obszar boiska.

Mecz
Mecz składa się z 4 kwart, z których każda trwa 10 minut. Przerwa meczu pomiędzy połowami wynosi 15 minut. Czas przerwy między 1 a 2 i 3 a 4 kwartą wynosi 2 minuty. Czas przerwy między 2 a 3 kwartą wynosi 15 minut. W przypadku remisu rozgrywa się dogrywki trwające 5 minut (aż do skutku). Mecz rozpoczyna się w momencie legalnego zbicia rzutu sędziowskiego. Pozostałe kwarty rozpoczynają się w momencie legalnego dotknięcia piłki przez zawodnika.

Punkty
Kosz uznaje się za zdobyty w momencie, kiedy piłka wpada do niego i zostaje w nim lub przez niego przechodzi. Kosz z rzutu wolnego wart jest 1 punkt. Dwa punkty można zdobyć z rzutu z pola rzutów za dwa, a trzy z pola rzutu za trzy. Jeżeli zawodnik wrzuci piłkę przypadkowo do swojego kosza, to punkty zaliczane są na konto kapitana drużyny przeciwnej, natomiast gdy zrobi to umyślnie to traktowane jest to jako błąd. Błędem jest także przejście piłki przez kosz od dołu. Zmianę można dokonać w momencie zatrzymania gry lub w przypadku, gdy drużyna przeciwna zdobyła kosz bezpośrednio po prośbie drużyny sygnalizującej zmianę.

Piłka znajduje się poza boiskiem, kiedy dotyka osoby będącej za boiskiem, podłogi lub innego obiektu znajdującego się ponad lub poza liniami ograniczającymi boisko, konstrukcji podtrzymujących tablicę. Za wyjście piłki poza boisko odpowiedzialny jest zawodnik, który jako ostatni dotknął piłki lub piłka dotknęła go.

Kiedy zawodnik wchodzi w posiadanie piłki na swoim polu obronnym, jego drużyna ma 8 sekund na wyprowadzenie piłki w pole ataku. Kiedy zawodnik przejmie piłkę, jego drużyna ma 24 sekundy na oddanie rzutu do kosza.

Faule

Faul jest naruszeniem przepisów związanych z zetknięciem z przeciwnikiem, a także z niesportowym zachowaniem. Zawodnik nie może trzymać, blokować, szarpać, powstrzymywać przeciwnika ręką, ramieniem, biodrem, kolanem czy stopą. Faul osobisty zapisuje się winnemu zawodnikowi. Karą za faul na zawodniku nie będącym w akcji rzutowej, jest przyznanie piłki drużynie zawodnika poszkodowanego. Jeżeli sytuacja ta wystąpiła w akcji rzutowej, to danemu zawodnikowi przyznaje się rzuty wolne. W zależności od sytuacji mogą to być jeden, dwa lub trzy rzuty. Jeżeli zawodnik popełni 5 fauli, to musi opuścić boisko. Na jego zmianę trener ma 30 sekund. Drużyna podlega karze, gdy jej zawodnicy popełnią 4 faule w jednej kwarcie.

Kozłowanie następuje w momencie, kiedy zawodnik rzuca, uderza lub toczy piłkę po podłodze, a następnie dotyka jej ponownie, zanim zetknie się ona z innym zawodnikiem. Kozłowanie kończy się, gdy zawodnik chwyci piłkę w obie ręce lub spocznie ona w jednej z rąk zawodnika.

Drużyna

W skład każdej drużyny wchodzi maksymalnie 12 zawodników, trener i ewentualnie asystent trenera. Na ławce rezerwowych może znaleźć się maksymalnie 5 osób towarzyszących, których zadania są dowolne. Może to być na przykład: lekarz, masażysta, statystyk, tłumacz. Podczas gry na boisku może przebywać 5 zawodników. Mogą oni być zmieniani po wyrażeniu zgody sędziego lub poprzez zgłoszenie zmiany u sekretarza w czasie przerwy na żądanie.

Każdy zawodnik nosi taki sam strój. Koszulki i spodenki muszą być w jednolitym kolorze z przodu i z tyłu. Na koszulkach musza znajdować się wyróżniające się numery. Zawodnicy tej samej drużyny nie mogą mieć tego samego numeru. Zabrania się występowania w nakryciach głowy czy w biżuterii.

W sezonie 95/96 doszło do pierwszej wpadki ze strojami NBA. W pralni w San Antonio sprano czerwone stroje Chicago Bulls i wyszły różowe. Wtedy po raz pierwszy złamano zasadę, że gospodarze grają w jasnych strojach, a goście w ciemnych. Ze względu na brak dodatkowych strojów Chicago na parkiet w San Antonio wyszli oni w białych strojach, a gracze San Antonio w czarnych.

Wszyscy wiedzą, że Wilt Chamberlain jest rekordzistą NBA w ilości zdobytych punktów. Rekord padł 2 marca 1962 r. w meczu New York Knickerbockers i Philadelphia Warriors. Wilt Chamberlain był w trakcie super sezonu, w jakim osiągnął średnią 50.4 punktów na mecz. Pod koniec spotkania, gdy uświadomiono sobie, że jest szansa ustalenia wielkiego rekordu gra przypominała wyścig z czasem. Chamberlain trafił 36 z 63 rzutów z gry i 28 z 32 wolnych, co dało mu równe 100 punktów! Nie zszedł z boiska ani na sekundę. Warriors wygrali 169:147.