Łyżwiarstwo figurowe

Łyżwiarstwo figurowe

Łyżwiarstwo figurowe, to zimowa dyscyplina sportu, polegająca na jeździe na łyżwach oraz wykonywaniu dodatkowych elementów: skoków, piruetów, kroków, spiral oraz podnoszeń. Często łączy się je w sekwencje i kombinacje. Jest to sport podobny do gimnastyki artystycznej, więc wymaga również zdolności tanecznych, poczucia rytmu, dobrej giętkości ciała oraz koordynacji ruchów. Dlatego łyżwiarze trenują też balet i gimnastykę.

następny poprzedni
Minisłownik pojęć
  • Kopane skoki

    zawodnicy podczas skoku pomagają sobie ząbkiem łyżwy wolnej - toeloop, flip i lutz.

  • Skoki krawędziowe

    zawodnicy nie wbijają ząbka łyżwy nogi wolnej w lód, pomagają sobie zamachując się wolną nogą - Salchow, Rittberger (Loop) i Axel.

Zawody rozgrywane są indywidualnie, w parach bądź w zespołach (tzw. formacjach). Łyżwiarstwo figurowe jest jedną z dyscyplin zimowych igrzysk olimpijskich. Jest ono jednym z najpopularniejszych sportów zimowych.

Obecnie na zawodach rozgrywane są następujące konkurencje:

Według stanu na sezon 2008/2009 równolegle funkcjonują dwa systemy oceniania – system szóstkowy (potocznie zw. starym systemem) oraz Code of Points (system nowy, cały czas ulepszany, wprowadzony po zamieszaniu z ocenianiem na Igrzyskach w Salt Lake City w 2002 roku). W uproszczeniu w systemie tym zawodnicy mają ściśle określoną liczbę i rodzaj elementów, jakie muszą wykonać. Noty za każdy element techniczny są sumowane. Do tak powstałej oceny za wartość techniczną dochodzą oceny za m.in. połączenia elementów, choreografię, interpretację itp. Łyżwiarstwem figurowym na świecie kieruje Międzynarodowa Unia Łyżwiarska (International Skating Union, ISU), która została założona w 1892. W Polsce działa Polski Związek Łyżwiarstwa Figurowego.

Do figur łyżwiarskich należą mi.in:

Axel - najtrudniejszy ze skoków, zaliczany do grupy skoków krawędziowych, ale jednocześnie najłatwiejszy do rozpoznania, gdyż jako jedyny jest skakany do przodu. Zawodnik skacze ten skok z zewnętrznej krawędzi lewej łyżwy, zamachuje się prawą nogą, a następnie lądują tak jak we wszystkich skokach jadąc tyłem, na zewnętrznej krawędzi prawej łyżwy. Pojedynczy Axel to półtora obrotu w powietrzu.

Ina Bauer - jeden z eleganckich elementów łączących w łyżwiarstwie figurowym, w którym zawodnik jedzie na dwóch nogach ustawionych równolegle do siebie i odwróconych piętami. Łyżwa pozostająca z tyłu jest zawsze na krawędzi wewnętrznej. Łyżwa z przodu może być na obu krawędziach. Dla podniesienia wartości elementu, łyżwiarze często odchylają się do tyłu i elegancko układają ręce.

Lutz – skok, który jako pierwszy wykonał Alois Lutz w 1913 roku. To skok kopany i jeden z najtrudniejszych skoków. Zawodnik jedzie tyłem na zewnętrznej krawędzi lewej łyżwy, pomaga sobie wbijając czubek prawej łyżwy w lód i ląduje jadąc tyłem, na zewnętrznej krawędzi prawej łyżwy.

Pistolet - pozycja łyżwiarzy figurowych, która wygląda podobnie jak piruet siadany. Różnica jest taka, że w piruecie zawodnik kręci obroty, a w pistolecie ślizga się do przodu lub do tyłu, na krawędzi wewnętrznej lub zewnętrznej. Łyżwa jadąca po lodzie jest zgięta, a noga wolna jest wyprostowana do przodu.

Rittberger - inna nazwa tego skoku to Loop. Jako pierwszy wykonał ten skok Werner Rittberger. Zawodnik skacze Rittbergera jadąc tyłem z zewnętrznej krawędzi prawej łyżwy, pomaga sobie zamachując się lewą nogą i ląduje tak samo (zewnętrzna krawędź prawej łyżwy, wyjazd do tyłu). Pod tym względem skok jest taki sam jak toeloop, ale rittberger należy do grupy skoków krawędziowych, a nie kopanych jak toeloop. Mężczyźni i kobiety skaczą potrójnego Rittbergera. W 1996 roku Eric Milliot jako pierwszy wykonał kombinacje dwóch potrójnych rittbergerów, a 1998 tego samego dokonała Tara Lipinski. Salchow – skok, który jako pierwszy wykonał Ulrich Salchow, stąd jego nazwa. Należy do skoków krawędziowych. Zawodnik wykonuje Salchowa jadąc odwrócony tyłem na wewnętrznej krawędzi lewej łyżwy, zamachuje się prawą nogą i ląduje jadąc tyłem, na zewnętrznej krawędzi prawej łyżwy. Mężczyźni i kobiety skaczą Salchowa potrójnego. Mężczyźni skaczą także poczwórne Salchowy. 


Toeloop - jeden z najłatwiejszych skoków i jeden z najwcześniej wykonywanych przez łyżwiarzy. Zaliczany do skoków kopanych. Zawodnik skacze toeloopa jadąc tyłem z zewnętrznej krawędzi prawej łyżwy, pomaga sobie wbijając czubek lewej łyżwy w lód i ląduje tak samo. Zarówno kobiety jak i mężczyźni skaczą potrójne toeloopy. Mężczyźni ponadto skaczą toeloopy poczwórne. Skoki te często są wykorzystywane w kombinacjach.

Wypad - zawodnik zgina jedną nogę w kolanie, a nogę wolną "ciągnie" za sobą wyprostowaną. Element ten może być wykonywany na obu nogach, do przodu i do tyłu. Przy pozycji do tyłu musi jednak uważać, aby ostrze łyżwy nie dotknęło tafli lodu.

Łyżwiarstwo figurowe

Zgrajmy się na sport: Łyżwiarstwo figurowe

Trenuj ulubioną dyscyplinę razem z przyjaciółmi! Załóż konto lub zaloguj się do serwisu.

Partnerzy i sponsorzy

następne poprzednie