Narciarstwo

Narciarstwo

Narciarstwo, to forma aktywności fizycznej oraz dyscyplina sportowa polegająca na przemieszczaniu się lub wykonywaniu ewolucji za pomocą sprzętu narciarskiego – nart, a także kijków. Narty mocowane są do butów narciarza za pomocą specjalnych wiązań. Trzy główne grupy poddyscyplin to: narciarstwo klasyczne, alpejskie i speedriding.

 • Czy wiesz, że...

  Ojcem narciarstwa alpejskiego nie jest jednak Norweg, lecz mieszkaniec Austrii - Mathias Zdrasky.

 • Czy wiesz, że...

  Za kolebkę narciarstwa uważa się Norwegię, gdzie w 1843 roku w Tromso rozegrano pierwszy bieg narciarski na dystansie pięciu kilometrów.

 • Czy wiesz, że...

  Początek XX wieku to burzliwy rozwój narciarstwa, powstają pierwsze szkoły narciarskie i następuje wyraźny podział na narciarstwo klasyczne i zjazdowe.

 • Czy wiesz, że...

  Pierwsze zawody w Polsce zorganizowano w sezonie zimowym 1907/08 roku w Sławku.

 • Czy wiesz, że...

  Najstarsze narty pochodzą sprzed 3500 lat. Znalezione zostały w szwedzkiej prowincji Angermanland. Miały 111cm długości i od 9,5 do 10,4cm szerokości.

 • Czy wiesz, że...

  Najstarsze rysunki nart pojawiły się na malowidłach skalnych powstałych około 5000 lat temu w Rødøy w Norwegii.

 • Czy wiesz, że...

  Początkowo narty stanowiły udogodnienia codziennego życia. Deski przyczepione do futrzanych butów nie pozwalały człowiekowi ugrzęznąć w śniegu.

 • Czy wiesz, że...

  XIX w. rozpoczął nową erę w dziejach narciarstwa, nie tylko jako środka lokomocji, ale jako dyscypliny sportu.

następny poprzedni
Minisłownik pojęć
Podstawowe informacje

Podstawowe informacje

Naukowcy badający początki narciarstwa, doszli do wniosku, że narty powstały w kilku miejscach równocześnie tam, gdzie klimat i warunki wytworzyły do tego potrzebę. Dlatego też pierwsze narty podzielono na trzy typy: Typ południowy, arktyczny i północny.

Typ południowy - narty krótkie, gołe, bez podbicia skórzanego z wyżłobieniem dla stopy. (od Uralu po Skandynawię, w krajach nadbałtyckich, Polska)

Typ arktyczny - narty mają oba końce ostro zakończone i podgięte, obciągnięte futrem, przez 4 otwory, przeciągane rzemienie, służyły do mocowania do butów. (Syberia, Płn. Skandynawia)

Typ północny - narty nierównej długości i szerokości. Narta lewa z rowkiem dłuższa, tzw. narta ślizgowa, narta prawa krótsza i szersza podbita skórą - narta odbijająca (Europa, Finlandia)

Zawody  narciarskie:

Slalom - to konkurencja techniczna, a długość trasy jest stosunkowo mała. W slalomie mężczyzn różnica wzniesień między startem, a metą waha się od 180 do 220 m, a wśród pań w granicach 140-200 m. Cała konkurencja polega na przemieszczaniu się zawodników między tyczkami - na przemian czerwonymi i niebieskimi. Każda bramka składa się z dwóch tyczek w odległości od 4 do 6 metrów. Rozgrywane są dwa przejazdy, a w każdym ustawienie tyczek jest nieco inne. Łączny czas obu przejazdów decyduje o końcowej klasyfikacji.


Slalom gigant - jest to kolejna konkurencja techniczna, rozgrywana na dłuższej trasie. Różnica poziomów między startem a metą wynosi 250-450 m w konkurencji męskiej i 250-400 w żeńskiej. Bramki w tej konkurencji składają się z 2-4 tyczek slalomowych i 2 flag. Szerokość każdej bramki wynosi od 4 do 8 m, o końcowym wyniku decyduje łączny czas dwóch przejazdów na tej samej trasie, lecz z innym ustawieniem tyczek.


Zjazd - jest to najszybsza konkurencja, w której narciarze mogą osiągać nawet 130 km/h, a w ekstremalnych wypadkach nawet 150 km/h. Bramki składają się z 2-4 tyczek i dwóch flag.

Często dodatkowo boki trasy są oznaczone kolorem niebieskim. Różnica poziomów wynosi 800 - 1100 m w męskiej odmianie i 500-800 m dla pań. Początek trasy jest zazwyczaj dość prosty i służy nabraniu prędkości. Dopiero kolejne jej etapy dostarczają utrudnień. Zwycięzcą zostaje zawodnik z najlepszym czasem ukończenia jedynego przejazdu, przed zawodami odbywa się obowiązkowy trening.


Super gigant - stanowi drugą z konkurencji szybkościowych. Różnica poziomów waha się w granicach 500-650 m i 400-600 m odpowiednio dla panów i pań. Zawody składają się z jednego przejazdu. Bramki wyglądają podobnie jak w zjeździe, a trasa jest również oznaczona niebieskim kolorem. Nie ma obowiązkowego treningu. Jest natomiast obowiązek dokładnego zapoznania się z trasą.


Kombinacja - jest to konkurencja wszechstronna polegająca na połączeniu zjazdu i slalomu. Konkurencje rozgrywa się zazwyczaj w różnych dniach, a wygrywa zawodnik z najlepszym łącznym czasem, przy czym również w tym przypadku slalom składa się z dwóch przejazdów.


Super kombinacja - kolejna z konkurencji wszechstronnych. Podobna bardzo do kombinacji. W tym przypadku rozgrywa się jednak tylko jeden przejazd slalomu, a zjazd może być zastąpiony super gigantem. Cała konkurencja odbywa się jednego dnia. Przepisy FIS dopuszczają również inne kombinacje składające się z dwóch podobnych lub zupełnie innych konkurencji. Czasem ich liczba może wzrosnąć nawet do czterech.

Poddyscypliny narciarskie:

Narciarstwo

Zgrajmy się na sport: Narciarstwo

Trenuj ulubioną dyscyplinę razem z przyjaciółmi! Załóż konto lub zaloguj się do serwisu.

Partnerzy i sponsorzy

następne poprzednie