Piłka nożna

Piłka nożna

Piłka nożna to gra polegająca na strzelaniu bramek bez pomocy kończyn górnych. Dopuszcza się grę nogami, głową i niektórymi częściami tułowia. Mecz wygrywa drużyna, która strzeli więcej goli w wyznaczonym czasie meczu. Dopuszczalny jest remis, choć w niektórych sytuacjach, dopuszcza się przedłużenie czasu gry.

 • Czy wiesz, że...

  Pele jest najmłodszym graczem, który wygrał Puchar Świata grając przeciwko Szwecji w 1958 r. Miał wtedy 17 lat.

 • Czy wiesz, że...

  Puchar mistrzostw świata wykonany jest z 18 karatowego złota, ma 36 cm wysokości i waży 6,2 kg. Przedstawia dwóch mężczyzn trzymających globus

 • Czy wiesz, że...

  Urugwajczyk Ricardo Oliver w 1998 r. strzelił najszybszą bramkę w historii piłki nożnej. Udało mu się pokonać bramkarza już w 2,8 sekundzie meczu.

 • Czy wiesz, że...

  Roberto Carlos, były zawodnik Realu Madryt i reprezentacji Brazylii, potrafił posłać na bramkę rywala torpedę o prędkości dochodzącej do 170km/h.

następny poprzedni
Minisłownik pojęć

Podstawowe informacje

W meczu biorą udział dwie drużyny. Na boisku może przebywać 11 zawodników z każdej drużyny, w tym z każdej po jednym bramkarzu.

Każda piłkarska drużyna ma 11 zawodników. Wśród nich są:

Napastnik - zawodnik, który gra na pozycji najbliższej do przeciwnej bramki i dlatego w drużynie głównie to on jest odpowiedzialny za zdobywanie bramek.

Obrońca - zawodnik, który ma za zadanie zapobiegać atakom napastników przeciwnika na bramkę.

Pomocnik - gra w środku pola między atakującymi napastnikami, a broniącymi obrońcami. Rozróżnia się pomocników: defensywnych, środkowych, ofensywnych, bocznych oraz cofniętych skrzydłowych.

Stoper (libero, wymiatacz – ang. sweeper) – pełni rolę ostatniego (najbardziej cofniętego) obrońcy. Jego zadaniem jest zatrzymanie akcji przeciwnika, który przedostał się przez linię obrony.

Bramkarz – jego zadaniem jest uniemożliwienie zdobycia bramki (gola) zawodnikom drużyny przeciwnej.

Rozgrywający (ang. playmaker) - zawodnik, na którym spoczywa główny ciężar rozgrywania piłek, rozpoczynania poszczególnych akcji, wykonywania ostatnich podań. Bierze on udział w większości akcji zespołu.

Czas gry
Każdy mecz trwa 2 połowy po 45 minut. Między poszczególnymi częściami gry powinna odbyć się przerwa, które nie może przekroczyć 15 minut.

Boisko
Pole do gry w piłkę nożną musi mieć kształt prostokąta. Jego krótszy bok nazywany jest linią bramkową i jego długość powinna wynosić od 45 do 90 metrów. Dłuższy z boków nosi nazwę linii bocznej, której długość waha się od 90 do 120 metrów. Jak nazwy boków wskazują, pole gry ograniczone jest liniami. Oprócz linii bocznych i bramkowych, występuje też linia środkowa, dzieląca boisko na dwie równe części. Na samym środku boiska wyznaczony jest okrąg o promieniu 9,15 metra. Pod każdą bramką znajduje się pole karne. Jego długość wynosi 16,5 metra, szerokość natomiast zależy od szerokości linii bramkowej. W odległości 11 metrów od bramki znajduje się punkt karny, z którego wykonuj się rzuty karne. W każdym narożniku boiska znajdują się chorągiewki. Bramki umieszczane są na środku każdej z linii bramkowych. Szerokość bramki wynosi 7,32 metra, a wysokość 2,44 metra.

Sędzia
Mecz prowadzony jest przez arbitra. Czuwa on nad przestrzeganiem przepisów, nad odpowiednim strojem zawodników, rozstrzyga spory, przerywa zawody w razie potrzeby. Sędziemu pomagają sędziowie asystenci, do których obowiązków należy wskazywanie strony, której zawodnik wybił piłkę poza linię boczna, wskazanie zawodnika na pozycji spalonej, pomoc przy zmianie zawodników, pomoc sędziemu głównemu w sytuacjach spornych.

Gra niedozwolona
Za niedozwolone zagranie lub przewinienie drużyna przeciwna rozpoczyna grę różnymi rzutami. Rzut wolny pośredni wykonuje się, kiedy zawodnik: kopie lub usiłuje kopnąć przeciwnika, podcina nogę przeciwnikowi, skacze, atakuje, uderza lub popycha przeciwnika.

Rzut karny następuje, gdy w polu karnym zostanie sfaulowany zawodnik, który atakuje bramkę przeciwnika. Jest on wykonywany z odległości 11 metrów, bezpośrednim uderzeniem na bramkę. Niedozwolone jest także takie zagranie, które doprowadza do opuszczenia przez piłkę boiska. Następuję wtedy strata piłki. W takiej sytuacji grę rozpoczyna drużyna przeciwna. Jeżeli piłka puści linie boczną, to wykonywany jest rzut z autu.

Gdy piłka przekroczy linię bramkową, grę rozpoczyna bramkarz, gdy wybił ją zawodnik z drużyny atakującej lub gra rozpoczynana jest rzutem rożnym z narożnika boiska w przypadku wybicia piłki przez broniących.

Kary
Karą dla zawodnika może być upomnienie od sędziego i strata piłki. Wyższe kary to otrzymanie od sędziego żółtej bądź czerwonej kartki. Żółta kartka nie eliminuje z gry. Jest formą ostrzeżenia. Można ją otrzymać, gdy zawodnik zachował się niesportowo, okazuje swoje niezadowolenie w sposób widoczny, uporczywie narusza przepisy gry, wchodzi i opuszcza pole gry bez zgody sędziego. Dwie żółte kartki powodują otrzymanie kartki czerwonej i eliminację z gry. Drużyna gra wtedy w osłabieniu.

 

Rzut karny to rzut bezpośredni w piłce nożnej wykonywany z odległości 11 m od bramki przez gracza drużyny przeciwnej. Rzut karny dyktowany jest przez sędziego w wyniku faulu lub zagraniu ręką przez gracza drużyny broniącej w obrębie swojego pola karnego. W momencie wykonywania rzutu karnego, w polu karnym oraz w łuku przy polu karnym poza zawodnikiem wykonującym rzut karny i bramkarzem nie mogą znajdować się inni zawodnicy.

Żółta i czerwona kartka - w piłce nożnej żółta kartka pokazywana jest, w zależności od sytuacji, jeżeli ma niesportowy charakter, np. przerwanie korzystnej akcji, za zagranie piłki ręką, dyskusje z arbitrem, grę na czas, niesportowe zachowanie lub ściągnięcie koszulki w czasie trwania meczu. Żółtą i czerwoną kartkę pokazuje sędzia główny spotkania.

Do najwybitniejszych polskich piłkarzy należą: Gerard Cieślik (6 miejsce w rankingu wszechczasów), Włodzimierz Lubański (lata 70’), Zbigniew Boniek (lata 80’), Grzegorz Lato, Kazimierz Deyna. Postać Deyny wiąże się też ze złotymi latami polskiego futbolu. Jego gra na Mistrzostwach Świata w 1974 r, przyczyniła się do zajęcia przez Polaków 3. miejsca, a Deyna znalazł się w trójce najlepszych piłkarzy świata.

Piłka nożna

Zgrajmy się na sport: Piłka nożna

Trenuj ulubioną dyscyplinę razem z przyjaciółmi! Załóż konto lub zaloguj się do serwisu.

Partnerzy i sponsorzy

następne poprzednie