Piłka ręczna

Piłka ręczna

Piłka ręczna to dyscyplina polegająca na zdobywaniu bramek przy pomocą piłki zagrywanej rękoma. Po boisku zawodnik może poruszać się z piłką poprzez kozłowanie jej. Niedozwolone jest trzymanie piłki podczas przemieszczania się po boisku. Bramka pada w momencie, gdy piłka trafia do bramki. Mecz wygrywa drużyna, która zdobędzie więcej bramek.

 • CZY WIESZ, ŻE...

  Najbardziej utytułowaną drużyną w polskiej męskiej piłce ręcznej jest Śląsk Wrocław, który zdobył 15 tytułów mistrza Polski

 • CZY WIESZ, ŻE...

  Duńczyk Holger Nielsen wprowadził piłkę ręczną do programu W-F w gimnazjum i spisał pierwsze reguły “nowoczesnej” piłki ręcznej w 1898 roku.

 • CZY WIESZ, ŻE...

  Niemcy uważają się za prekursorów piłki ręcznej. Gra wywodzi się z Konigsbergerball i znana była jako Torball (piłka bramkowa). Datą oficjalną powstania gry w Niemczech jest 1915.

 • CZY WIESZ, ŻE...

  Początki piłki ręcznej sięgają starożytnej Grecji. Rywalizowano tam w grach zwanych Episkyros oraz Urania.

 • CZY WIESZ, ŻE...

  Rekord w sile rzutu w piłce ręcznej należy do Polaka. Piłki po rzutach Karola Bieleckiego zaskakują bramkarzy, gdyż ich prędkość dochodzi do 120km/h.

 • CZY WIESZ, ŻE...

  Piłka ręczna jest drugą najszybszą grą na świecie (za hokejem).

następny poprzedni
Minisłownik pojęć

Boisko do piłki ręcznej stanowi prostokąt o wymiarach 40 x 20 metrów. Bramki o wymiarach 2 x 3 m ustawione są naprzeciw siebie po przeciwległych stronach boiska.

Na boisku wyróżniamy 2 strefy. Pierwsza z nich nazywana jest polem bramkowym. Na polu tym może przebywać wyłącznie bramkarz drużyny broniącej. Przy każdej z bramek jest pole bramkowe, które ma kształt półkola. Pozostała cześć boiska to pole gry, na którym przebywają pozostali zawodnicy. Boisko podzielone jest na połowy.

W odległości 7 metrów od bramki wyznaczona jest linia rzutów karnych. Linia przerywana wyznacza miejsce wykonywania rzutów wolnych.

Podstawowe informacje

Czas gry
Mecz składa się z dwóch połów, które trwają po 30 minut każda. Przerwa między nimi wynosi 10 minut. Czas jest odmierzany za pomocą zegarów. Zegar może być zatrzymany w momencie, kiedy sędzia decyduje się przerwać grę. Jeżeli podczas wykonywania rzutu rozlegnie się sygnał zatrzymujący grę, rzut musi zostać powtórzony. W razie konieczności rozgrywania dogrywki, jej czas wynosi 5 minut. Po każdej przerwie, zarówno w czasie regulaminowym jak i w dogrywce, następuje zmiana stron. Bramkarz może opuścić pole bramkowe, obowiązują go wtedy zasady takie, jak pozostałych zawodników w polu. W polu bramkowym bramkarz może bronić piłkę całym ciałem.

Gra piłką
Zawodnik nie może przetrzymywać piłki dłużej niż 3 sekundy. Może trzymając ją wykonać najwyżej 3 kroki. Nie wolno dotknąć piłki więcej niż raz bez dotknięcia przez nią podłoża lub innego zawodnika.

Rzut z autu zostaje przyznany, gdy piłka opuści linię boczną. Aut wykonuje zawodnik z drużyny przeciwnej niż zawodnik, który doprowadził do opuszczenia piłki. Gdy piłka przekracza końcową linię boiska następuje rzut bramkarski.

Rzut wolny może zostać przyznany za: nieprzepisową grę piłką, nieodpowiednią zmianę zawodników, grę pasywną, niesportowe zachowanie, niepoprawne rozpoczęcie gry, faul. Rzuty wykonywane są bez gwizdka sędziego. Przy wykonywaniu rzutu wolnego przeciwnik musi znajdować się co najmniej 3 metry od zawodnika wykonującego rzut lub bezpośrednio przy linia pola bramkowego.

Rzut karny przyznaje się, gdy: pewna sytuacja bramkowa zostanie powstrzymana przez zawodnika lub działacza drużyny przeciwnej, kiedy bramkarz wszedł do własnego pola bramkowego z piłką lub wziął piłkę z pola gry do pola bramkowego będąc w swoim polu, kiedy zawodnik z pola wejdzie do własnego pola bramkowego, aby uzyskać przewagę nad przeciwnikiem. Przy odgwizdaniu rzutu karnego gra zostaje zatrzymana. Wykonuje się go z 7 metra w ciągu 3 sekund od sygnału sędziego. Wznowienie gry następuję, gdy wszyscy zawodnicy są na swoich pozycjach.

Kary
Wśród kar rozróżnia się kilka ich rodzajów w zależności od przewinienia. Najlżejsze są upomnienia. Mogą być one udzielone za nieprawidłowe i groźne oddziaływanie na przeciwnika, nieprawidłowe zachowanie podczas wznowienia gry przez przeciwnika, niesportowe zachowanie.

Wykluczenie zawodnika na czas 2minut ma miejsce, gdy wystąpi błąd podczas zmiany zawodników, powtarzające się faule lub niesportowe zachowanie na przeciwniku, wielokrotne próby przeszkodzenia we wznowieniu gry.

Najwyższą karą jest dyskwalifikacja. Eliminuje ona zawodnika z dalszej gry. Następuje w momencie pojawienia się na boisku zawodnika nieuprawnionego do gry, gdy zawodnik popełni bardzo groźny faul na przeciwniku, za poważne niesportowe zachowanie zawodnika i działacza, również poza boiskiem, za zaatakowanie działacza. Dyskwalifikacja następuję automatycznie, gdy zawodnik otrzyma trzecie wykluczenie.

Strój powinien być kompletny, na każdej koszulce powinny znajdować się numery zawodników. Jeden numer może być przypisany tylko jednemu zawodnikowi. Strój bramkarza musi się różnić od stroju reszty drużyny.

Każdy zespół składa się z 12 zawodników, z których 7 przebywa na boisku, trenera i maksymalnie 3 działaczy. Wyłącznie trener może prosić sędziego o czas. Na boisku musi przebywać co najmniej 5 graczy. Mniejsza ilość powoduje zawieszenie meczu.

Historia piłki ręcznej w Polsce rozpoczyna się w roku 1917 r., kiedy to gra ta rozpowszechniła się wśród internowanych w Szczypiornie legionistów polskich. Z zasadami gry zapoznali ich strażnicy niemieccy (wartownicy), a od nazwy miejscowości powstała nazwa gry „szczypiorniak”.

Piłka ręczna

Zgrajmy się na sport: Piłka ręczna

Trenuj ulubioną dyscyplinę razem z przyjaciółmi! Załóż konto lub zaloguj się do serwisu.

Partnerzy i sponsorzy

następne poprzednie