Rugby

Rugby

Rugby to najbardziej drużynowy ze wszystkich sportów, mimo iż większości kojarzy się najbardziej z odmianą 15 (gdzie 15 zawodników z każdej drużyny rozgrywa 80 minutowe spotkanie) coraz bardziej popularna staje się odmiana siedmioosobowa. Rugbista czy rugbistka to w opinii wielu osób atleta, ale żeby zostać dobrym zawodnikiem nie wystarczy sama siła. Przyszły rugbista musi posiadać takie cechy jak: szybkość, dynamika, gibkość czy silny charakter.

 • Czy wiesz, że...

  Pierwszy klub rugby poza Wyspami Brytyjskimi powstał w stolicy Urugwaju Montevideo w 1861 roku.

 • Czy wiesz, że...

  Rekordowe 102569 widzów oglądało spotkanie finałowe Challange Cup w Bradford w 1954 roku.

 • Czy wiesz, że...

  Od 1964 zezwolono na zmiany w przepisach gry w rugby. Zmiana dotyczyła możliwości zejścia z boiska kontuzjowanych graczy przed końcem pierwszej połowy.

następny poprzedni
Minisłownik pojęć
 • Szarża:

  Szarża jest wówczas, gdy zawodnik jest równocześnie złapany przez jednego lub wielu zawodników i przewrócony na ziemię. Zawodnika tego nazywamy zaszarżowanym. Wszystkich przeciwników, którzy padają w tej akcji na ziemię nazywamy szarżującymi.

 • Przyłożenie:

  Punkty poprzez przyłożenie zdobywa się przykładając piłkę na polu punktowym przeciwnika (na lub za linią bramkową). W zależności od odmiany rugby różne są definicje samego przyłożenia jak i pola punktowego.

 • Martwa piłka

  Sytuacja gdy piłka opuści pole gry. Może to być także po podwyższeniu i przerwie w grze.

 • Młyn

  Formacja powstała chwilę przed wyrzutem piłki. Składa się z zawodników obu drużyn.

 • Rak

  Inaczej zwany młynem spontanicznym to część gry gdy jeden lub kilku graczy z obu drużyn przepycha się stojąc nad znajdującą się między nimi na murawie piłką. Z formacie Rugby League raki usunięto.

Podstawowe informacje

Podstawowe informacje

Rugby to najbardziej drużynowy ze wszystkich sportów, mimo iż większości kojarzy się najbardziej z odmianą 15 (gdzie 15 zawodników z każdej drużyny rozgrywa 80 minutowe spotkanie) coraz bardziej popularna staje się odmiana siedmioosobowa. Rugbista/Rugbistka to w opinii wielu osób skończony atleta, aby zostać dobrym zawodnikiem nie wystarczy sama siła, przyszły rugbista musi posiadać min. takie cechy jak: szybkość, dynamika, gibkość, silny charakter.

Popularne siódemki uważane są za idealny sposób na popularyzację tej dyscypliny na całym świecie w tym w Hong Kongu, Kenii czy Stanach Zjednoczonych. Coraz częściej w rywalizacji uczestniczą także kobiety oraz młodzież. Idealnym przykładem rosnącej popularności jest fakt, że na przyszłych igrzyskach rugby zagości pośród sportów drużynowych.
 

Rugby to również idealny trening dla dzieci rozwijający umiejętność pracy w zespole oraz szacunek do przeciwnika. Ponieważ istnieje wiele odmian tej gry, wprowadzająca bezkontaktowa forma zwana paryżanką, gdzie zamiast szarży klepiemy przeciwnika stanowi idealne rozwiązanie dla początkujących adeptów. Kobiety również powinny docenić rugby, zarówno ze względów czysto sportowych jak i idealnej możliwości do wzmocnienia pewności siebie oraz rozwinięcia wszelkich cech motorycznych i siłowych. W Polsce funkcjonuje ponad 12 drużyn kobiecych rywalizujących w Mistrzostwach Polski, aż trzy z nich działają w Warszawie. Obecnie najlepsza kobieca drużyna w Warszawie, którą znajduje się w ścisłej 4 najlepszych drużyn w Polsce jest Legia Warszawa.
 

Rugby

Zgrajmy się na sport: Rugby

Trenuj ulubioną dyscyplinę razem z przyjaciółmi! Załóż konto lub zaloguj się do serwisu.

Partnerzy i sponsorzy

następne poprzednie