Siatkówka

Siatkówka

Siatkówka polega na odbijaniu piłki dowolną częścią ciała (najczęściej rękoma) tak, aby przeleciała ona nad siatką i dotknęła połowy boiska należącej do przeciwnika. Każdy zespół może wykonać trzy odbicia – odbiór, wystawa i atak. Każde następne jest błędem. W grze biorą udział 2 drużyny. Każda drużyna występująca na boisku liczy 6 zawodników, a pełny jej skład łącznie z rezerwowymi powinien wynosić 12 osób.

• CZY WIESZ, ŻE...

Polska dwukrotnie wywalczyła tytuł Mistrza Świata (w 1974 i 2014 roku).

Bartosz Kurek serwuje z prędkością 122km/h, a Zbigniew Bartman 118 km/h.

• Czy wiesz, że...

W Seaside w stanie Oregon pobito rekord Guinnessa na największy turniej siatkówki plażowej. Łącznie wzięło w nim udział ok. 975 drużyn 2-osobowych i 1 600 zawodników z całego świata. Rozgrywki toczyły się na 115 boiskach.

Piłka do gry w siatkówkę ma w obwodzie 65-67 cm, masę 260-280 g. Jej rozmiar to 5. Ciśnienie powietrza wewnątrz piłki wynosi: 0,30-0,325 kg/cm2

Najwięcej meczów w reprezentacji Polski zagrał Piotr Gruszka 450.

MVP, czyli najlepszym zawodnikiem turnieju Mistrzostw Świata w 2014 roku został Mariusz Wlazły.

Mistrzostwa Świata w 2014 roku odbyły się w Polsce. W finale w Katowicach nasza reprezentacja pokonała Brazylię 3:1.

Najwyższy siatkarz na świecie to Dmitrij Aleksandrowicz Muserski z Rosji - 218 cm, na drugim miejscu jest Aleksiej Kazakow, także z Rosji - 217 cm.

następny poprzedni
Minisłownik pojęć
  • Odbicie górne (koszyczek)

jest to ścięcie piłki jednorącz.

• Zagrywka

inaczej serwis, serw w piłce siatkowej – wprowadzenie piłki do gry mające na celu zdobycie punktu lub utrudnienie jej przyjęcia przeciwnikowi. Zagrywkę wykonuje się zza linii końcowej. Piłka jest zagrywana przez prawego zawodnika linii obrony z pola zagrywki, znajdującego się za 9 metrem boiska.

• Blok zasłaniający najlepszy kierunek ataku

blok skaczący naprzeciwko ręki atakującej przy uderzeniu prostopadłym do linii barków, uwzględniający kierunek rozbiegu atakującego.

• Plas

forma uderzenia piłki w siatkówce, uderzenie jej sposobem górnym jednorącz w ściśle określone miejsce na polu gry przeciwnika.

• Faza ataku

etap gry, na który składają się: przyjęcie zagrywki, wystawienie i atak.

• Bager

(odbicie dolne) uderzenie wyciągniętymi, sztywnymi rękami; piłkę uderza się przedramionami.

• Odbicie sposobem dolnym

odbiór dolny, może być wykonany oburącz jak i jednorącz. Ten sposób działań stosuje się do odbicia piłek lecących z dość dużą szybkością, a szczególnie gdy piłka znajduje się poniżej linii pasa zawodnika.

• Faza gry

etap gry: faza ataku, fazy kontrataku.

Podstawowe informacje

Podstawowymi pozycjami w siatkówce są: przyjmujący, atakujący lewy i prawy, środkowy, rozgrywający i libero.

Przyjmujący - zadaniem przyjmującego jest odbieranie piłki po zagrywce i gra obronna, połączona z atakiem ze skrzydła bądź z głębi pola.

Atakujący - (nazywany też skrzydłowym) – zadaniem atakującego jest kończenie akcji atakiem po wystawieniu piłki przez rozgrywającego.

Środkowy – zadaniem środkowego jest blokowanie ataków przeciwnika oraz atak z pierwszego tempa (popularnej krótkiej). Nie gra on w obronie i zmienia go libero. Jest to bardzo specyficzna pozycja, na której w zawodowej siatkówce grają zazwyczaj zawodnicy najwyżsi na boisku.

Rozgrywający – zadaniem rozgrywającego jest wystawianie piłek atakującemu, po uprzednim przyjęciu jej przez przyjmującego lub libero. Dzięki niemu można zgubić blok przeciwnika oraz dobrze skończyć akcję. Rozgrywający jest jednym z najważniejszych zawodników na boisku, to przez niego przechodzi każda akcja. Rozgrywający zawsze gra po prawej stronie boiska.

Libero – zawodnik w piłce siatkowej, którego zadaniem jest tylko gra obronna. Ubrany jest w koszulkę innego koloru, dla odróżnienia od pozostałych graczy. Może brać udział jedynie w grze obronnej oraz przyjęciu zagrywki i nie wolno mu atakować z żadnego miejsca boiska i strefy wolnej, jeżeli w momencie kontaktu z piłką ta ostatnia jest powyżej górnej taśmy siatki. Nie może też zagrywać, blokować czy podejmować próby bloku.

Zawodników każdej drużyny obowiązuje jednolity ubiór (koszulki, spodenki) z numerami na koszulkach.

Zmiana zawodników:
Zawodnicy rezerwowi mogą wejść do gry na następujących warunkach:
- zmiana musi być zgłoszona u sekretarza zawodów
- zmiany zawodników dokonuje się w czasie przerw w grze (piłka martwa), na prośbę kapitana lub trenera drużyny. W jednym secie można dokonać 6 zmian. tzn. każdy z zawodników rozpoczynających grę może zejść i powrócić na boisko na swoje miejsce.
Zawodnicy rozpoczynający grę ustawieni na swoich polach - w linii ataku i linii obrony.
Po wykonaniu zagrywki zawodnicy mogą zająć dowolne miejsce na boisku. Rotacja następuje zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Podstawowe przepisy
Mecze siatkówki rozgrywane są przez dwa 6-osobowe zespoły, a łącznie z rezerwowymi jeden zespół może składać się maksymalnie z 12 zawodników, trenera, dwóch asystentów trenera, lekarza i fizjoterapeuty. Kapitanem zespołu może zostać jeden z zawodników z wyjątkiem libero (jednakże kapitan może zostać libero, pod warunkiem, iż zrzeknie się funkcji kapitana). Jeśli wyznaczony kapitan znajduje się na ławce rezerwowych wyznaczany jest "grający kapitan", który traci uprawnienia automatycznie z powrotem wyznaczonego kapitana na boisko i tylko oni (kapitan wyznaczony lub grający) mają prawo w imieniu drużyny poprosić sędziego pierwszego o wyjaśnienie zastosowanej interpretacji przepisów przez sędziów.

Przed rozpoczęciem każdego seta trener musi przekazać kartkę z ustawieniem początkowym swojego zespołu, co jest niezbędne do kontrolowania porządku rotacji zawodników w czasie gry. Rotacja zawodników następuje wtedy, kiedy zespół odbierający zagrywkę zdobywa prawo do wykonywania zagrywki. Zawodnicy dokonują wtedy zmiany pozycji, przesuwając się o jedną zgodnie z ruchem wskazówek zegara (zawodnik z pozycji 2 przechodzi na pozycję 1, zawodnik z pozycji 1 przechodzi na pozycję 6 itd...)

W momencie uderzenia piłki przez zawodnika zagrywającego, każdy zespół musi znajdować się na własnej połowie boiska, ustawiony zgodnie z porządkiem rotacji (z wyjątkiem zawodnika zagrywającego) – trzej zawodnicy linii ataku wzdłuż siatki (zajmują miejsca: 4 – lewy ataku, 3 – środkowy ataku, 2 – prawy ataku) i trzej z linii obrony (na miejscach: 5 – lewy obrony, 6- środkowy obrony i 1 – prawy obrony). Każdy z zawodników linii obrony musi znajdować się dalej od siatki niż odpowiadający mu zawodnik linii ataku. Po wykonaniu zagrywki zawodnicy mogą zajmować dowolną pozycję na swoim polu gry. W przypadku, gdy popełniono błąd ustawienia bądź rotacji, a piłka została już uderzona przez zagrywającego, zespół przegrywa akcję.

Zespół może w jednym secie dokonać maksimum 6 zmian. Jeden lub więcej zawodników może być zmienionych w tym samym czasie. Zawodnik ustawienia początkowego może opuścić boisko tylko jeden raz w secie i może powrócić na boisko tylko na miejsce w ustawieniu, które zajmował przed opuszczeniem boiska. Zawodnik rezerwowy może wejść na boisko tylko jeden raz w secie na miejsce zawodnika z ustawienia początkowego i może być zmieniony tylko przez tego zawodnika, którego zastąpił (przepis ten nie dotyczy zmiany narzuconej). Do liczby zmian nie wlicza się libero (patrz wyżej).

Jeśli dokonano zmiany nieregulaminowej, a gra została wznowiona, zespół jest ukarany przegraniem akcji, a zmiana musi być skorygowana. Punkty zdobyte w okresie trwania błędu przez zespół popełniający błąd są anulowane jeśli sędziowie są w stanie określić moment powstania błędu, a punkty zdobyte przez przeciwnika zostają zachowane.

Czas trwania meczu siatkarskiego nie jest unormowany. Mecz siatkówki rozgrywa się do 2 lub 3 wygranych setów. W każdym z nich rywalizacja toczy się do zdobycia 25 punktów przy przewadze co najmniej dwóch punktów. Przy wyniku 24:24 gra toczy się "na przewagi" – aż któraś z drużyn osiągnie dwupunktową przewagę nad drugą. Wyjątkiem jest 5 set, nazywany "setem decydującym", który jest rozgrywany gdy stan meczu po 4 setach wynosi 2:2. W tym secie zawodnicy grają do 15 punktów, również przy przewadze co najmniej dwóch punktów.

Seta wygrywa ten zespół, który pierwszy osiągnie 25 punktów przy koniecznej przewadze 2 punktów. Punkt może zdobyć każda drużyna, zarówno ta, która wykonuje zagrywkę (serw), jak i ta, która zagrywkę przyjmuje. Punkty zdobywa drużyna, która prawidłowym zagraniem spowoduje dotknięcie piłki boiska przeciwnika. Zdobywa się również punkt wtedy, gdy przeciwnik popełni błąd.
Piłka może być odbijana każdą częścią ciała. Jeśli piłka jest podnoszona, pchana, rzucana uznaje się ją za przetrzymaną.

W grze nie wolno: dotykać siatki, przekraczać linii środkowej, zawodnikowi obrony atakować z pola ataku, drużynie odbijać piłki więcej niż 3 razy (4 razy z odebraniem po bloku), odbijać piłki kolejno 2 razy z rzędu przez tego samego zawodnika (z wyjątkiem odbicia po bloku).

Siatkówka rozwija się obecnie w wielu odmianach. Powstały one z powodu różnorodności miejsc rozgrywania spotkań a także specyfiki grających zawodników.

Klasyczna (halowa) - najbardziej popularna odmiana. Mecze rozgrywane są w halach lub na otwartych boiskach o takich samych parametrach.

Plażowa - odmiana siatkówki, w której rozgrywki toczą się na piaszczystych boiskach lub plażach. Najczęściej w spotkaniach uczestniczy mniej zawodników, na przykład według zasad stosowanych na igrzyskach olimpijskich - dwóch w każdej drużynie. Zmieniono także przepisy dotyczące gry, mimo że większość elementów techniki gry jest podobna.

Na siedząco - siatkówka na siedząco to gra będąca odmianą tradycyjnej piłki siatkowej. Gra została wymyślona jako sport dla osób niepełnosprawnych, jednak jest również uprawiana przez pełnosprawnych siatkarzy. Jest połączeniem sitzballu oraz siatkówki.

Komisja sędziowska
Komisja sędziowska składa się z: sędziego pierwszego,
sędziego drugiego, sekretarza, sędziów liniowych.

Sędzia pierwszy kieruje całą komisją i jest odpowiedzialny za prowadzenie zawodów zgodnie z przepisami. Ma on obowiązek interweniowania w tych momentach, gdy popełniony został jakiś błąd.

Sędzia drugi wydaje decyzje dotyczące błędów popełnianych pod siatką, kontroluje ustawienie zawodników oraz zmiany i przerwy w grze.

Sekretarz wypełnia protokół, a w czasie gry notuje zdobyte punkty, zmiany zawodników i przerwy w grze.

Sędziowie liniowi sygnalizują miejsce upadku piłki wzdłuż linii końcowych.
Po gwizdku któregokolwiek z sędziów każdą akcję uważa się za zakończoną.

Boisko do gry ma kształt prostokąta o wymiarach 9 m x 18 m. Linia środkowa dzieli boisko na dwa równe pola gry o wymiarach 9 m x 9 m. Na każdym polu, w odległości 3 m od linii środkowej, wyznacza się równolegle linie oddzielające pole ataku od pola obrony.

Nad linią środkową zawieszona jest siatka, umocowana na słupkach w ten sposób, aby można było regulować jej wysokość.

Zgodnie z ustalanymi przepisami wysokość zawieszenia siatki wynosi: dla kobiet i juniorek 224 cm, dla młodziczek do lat 15 - 215 cm. Dla mężczyzn, juniorów 243 cm, dla młodzików do 15 lat - 235 cm.
W rozgrywkach zespołów dziecięcych można obniżyć siatkę do wysokości 200 cm.

Piłka do gry w siatkówkę powinna być kulista, o obwodzie 65-67 cm i ciężarze 250-280 g. Dla dziewcząt i chłopców używa się piłki o obwodzie 59-61 cm i ciężarze 190-210 g.