Skoki do wody

Skoki do wody

Skoki do wody to dyscyplina bardzo efektowna, ale w Polsce mało popularna i niezrozumiała. Wymaga sporych umiejętności akrobatycznych, pływania oraz sporo odwagi. Na przełomie stuleci w skokach do wody dominowały dwa style: niemiecki, oparty na gimnastyce z cechami musztry oraz bardziej płynny i swobodny, który nazywano szwedzkim.

 • CZY WIESZ, ŻE...

  Niemcy, którzy w II połowie XIX wieku słynęli ze znakomitych gimnastyków, wzbogacili dyscypliną o różne akrobacje, wykonywane przed zanurzeniem się pod powierzchnię wody.

 • CZY WIESZ, ŻE...

  Skoczkowie do wody walczyli po raz pierwszy o medale olimpijskie już w 1904 r, w St. Louis, ale dopiero dwadzieścia lat później ustalono konkurencje w tej dyscyplinie na olimpiadzie w Paryżu.

 • CZY WIESZ, ŻE...

  Jednym z najsłynniejszych zawodników uprawiających skoki do wody był Amerykanin Greg Louganis. Zdobył on w swojej karierze pięć medali olimpijskich.

 • CZY WIESZ, ŻE...

  W 2000 r w Sydney, po raz pierwszy w historii, rozegrano zawody w skokach synchronicznych (z 3-metrowej trampoliny i z 10-metrowej wieży).

następny poprzedni
Minisłownik pojęć

W skokach do wody rozgrywa się następujące konkurencje skoków:

 • 5 rodzajów skoków na trampolinach 1 i 3 metrowych (skok w przód, skok w tył, delfin, auerbach, śruba.
 • 6 rodzajów skoków z wież 5-, 7- i 10-metrowych (jak z trampoliny oraz skok ze stania na rękach)
   

Rozróżnia się 6 grup skoków wykonywanych w trzech pozycjach. Skoki wykonywane są z miejsca lub z rozbiegu, w zależności od ustawienia zawodnika w momencie wybicia oraz kierunku obrotu.
 

Zawodnicy skaczą zarówno indywidualnie jak i dwójkami (tu liczy się również synchronizacja). O wyniku decyduje ocena poprawności skoku przez sędziów oraz współczynnik jego trudności. W konkursach skoków do wody poczynania zawodników ocenia siedmiu sędziów. Dwie najlepsze oraz dwie najgorsze noty są odrzucane. Resztę się sumuje oraz mnoży przez współczynnik trudności, którego wysokość zależy od zaplanowanych ewolucji

Na punktację całego skoku składają się różne części. Ocenia się zarówno odbicie, lot, ewolucje wykonywane przez zawodnika, a także czystość wejścia do wody. Sędziowie zwracają uwagę na bardzo wiele czynników. To jak ułożone są kolana, czy skok nie jest przerzucony, czy przy wejściu do wody stopy są odpowiednio obciągnięte

Od 1899 odbywają się w skokach do wody mistrzostwa Europy, od 1904 skoki do wody są dyscypliną olimpijską, od 1973 rozgrywane są mistrzostwa świata. Rozwojem tej dyscypliny kieruje Międzynarodowy Komitet Skoków do Wody (IDC) przy Międzynarodowej Federacji Pływania (FINA), a w Polsce Komisja Skoków do Wody przy Polskim Związku Pływackim.

Pierwszym polskim skoczkiem do wody był Jerzy Kowalewski, ur. 1944 r. Reprezentował Pałac Młodzieży w Warszawie i Legię Warszawa. Pierwszy polski uczestnik igrzysk olimpijskich w dyscyplinie skoków do wody. W 1960 r w Rzymie zajął 25. miejsce w skokach z trampoliny i 15. miejsce w skokach z wieży.

Skoki do wody

Zgrajmy się na sport: Skoki do wody

Trenuj ulubioną dyscyplinę razem z przyjaciółmi! Załóż konto lub zaloguj się do serwisu.

Partnerzy i sponsorzy

następne poprzednie