Sporty wrotkarskie

Sporty wrotkarskie

Wrotkarstwo obejmuje kilka dyscyplin sportowych, uprawianych na różnych odmianach sprzętu sportowego składającego się z butów i osadzonych pod nimi kółek tj. wrotek (ang. "roller-skates" - stąd popularnie zwanymi "rolkami") jedno- lub dwuśladowych.

Aktualnie wyróżnia się 6 podstawowych specjalności wrotkarskich: jazdę szybką, hokej na wrotkach, jazdę figurową, jazdę akrobatyczną lub "agresywną", zjazd (downhill), freestyle – slalom.

 • Czy wiesz, że...

  Wrotkarstwo amatorsko uprawia kilkadziesiąt milionów ludzi i ponad 100 tysięcy wyczynowo. Tylko w USA zrzeszonych jest ponad 30.000 zawodników, a w Niemczech i we Włoszech jest ich po kilkanaście tysięcy.

 • Czy wiesz, że...

  Jazda na wrotkach była w Polsce znana i rekreacyjnie uprawiana przed wybuchem I wojny światowej na terenach zaboru pruskiego i austriackiego. Jednak dopiero w 1998 wrotkarstwo zostało oficjalnie uznane za dyscyplinę sportową.

 • Czy wiesz, że...

  W historii startów w imprezach rangi mistrzowskiej w jeździe szybkiej reprezentanci Polski zdobyli 2 medale. Paweł Milewski w 2003 roku w Grenadzie zdobył brąz w wyścigu indywidualnym na 200 metrów w kategorii kadetów. Podobne osiągnięcie ma na swoim koncie Daniel Mazurek (Slagelse 2008).

 • Czy wiesz, że...

  W Polsce od 2000 roku rozgrywana jest liga hokeja na rolkach mężczyzn.

 • Czy wiesz, że...

  W Polsce wrotkarskie dyscypliny alpejskie uprawia się od 2001 roku i są one sportem uzupełniającym trening narciarski.

następny poprzedni
Minisłownik pojęć
 • IISHF

  Międzynarodowa Federacja zrzeszająca kraje: Polska, Niemcy, Szwajcaria, Holandia, Austria, Dania, Wielka Brytania

 • Rolki freestyle'owe

  muszą być bardzo zwrotne i wytrzymałe. Charakteryzują się bardzo krótką o dł. <250mm (poza downhillem) i niezwykle wytrzymałą szyną. Obecnie najczęściej stosowane na zawodach rolki do freestyle'u zbudowane są z włókna węglowego.

 • Bitwa

  Nowa i szybko zdobywająca popularność formuła freestyle slalomu (zwana bitwą od ang. battle). Polega na bezpośredniej rywalizacji zawodników (system pucharowy)

Dyscypliny wrotkarskie

Jazda szybka /ang. inline speed skating/ to sport obejmujący wyścigi na torze, ulicy i maratony. Dystanse jakie pokonują zawodnicy są różnorodne - od indywidualnego wyścigu na  czas, poprzez sprinty metodą pucharową czy wyścigi dystansowe na punkty i eliminację - do maratonu. Również w kierunku jazdy szybkiej rozwija się największa gałąź masowego wrotkarstwa czyli fitness. Sprzęt do jazdy szybkiej używany obecnie charakteryzuje się liniowym układem wszystkich kółek pod butem /inline/.

Hokej na rolkach - zespołowa gra sportowa, podobna do hokeja na lodzie. W grze biorą udział dwie drużyny po pięciu zawodników. Mecz składa się z dwóch 25-minutowych połów. Turnieje rozgrywane w Polsce są zgodne z przepisami IISHF. Drużyną która zdobyła pierwszy tytuł Mistrza Polski 2000 seniorów, był zespół Ambra Pruszków. Natomiast najbardziej utytułowaną drużyną mężczyzn jest zespół Marsjanie Opole – ośmiokrotny Mistrz Polski Zaś pierwszym mistrzem wśród kobiet został w 2009 roku MUKS Naprzód Janów.

Jazda figurowa - Podobnie jak jej odpowiednik na lodzie obejmuje występy solistów i solistek, pary sportowe i pary taneczne. Ze względu na specyfikę konkurencji zawodnicy uprawiający jazdę figurową na wrotkach używają klasycznego sprzętu z dwoma rzędami kółek. W chwili obecnej dyscyplina ta jest mało popularna i nie odbywają się w niej żadne zawody.

Konkurencje alpejskie na wrotkach jednośladowych - ang. Inline alpine są młodymi szybko rozwijającymi się dyscyplinami. To połączenie dwóch sportów: jazdy na nartach alpejskich i jazdy na wrotkach jednośladowych. Dokładniej mówiąc zawodnik „na kółkach” porusza się w dół trasy między bramkami slalomowymi jak najszybciej potrafi, tak aby pozostawić konkurencję w tyle. Konkurencje te to wyjątkowa okazja na przeprowadzenie treningu narciarskiego w lecie. Wyróżnia się takie konkurencje alpejskie jak: slalom, slalom równoległy i slalom gigant.

Jazda agresywna na rolkach polega na wykonywaniu różnego rodzaju trików związanych ze skokami (często z rotacjami) oraz grind'ami i slid'ami (ślizganie się po murkach, rurkach i poręczach). Rolkarze uprawiający aggressive in-line skating wykorzystują specjalnie zaprojektowane tory zwane skatepark’ami lub elementy architektury miasta. Jazda agresywna określana jest mianem najbardziej kreatywnej i nowatorskiej dziedziny rolek, ograniczonej jedynie przez pomysłowość oraz umiejętności rolkarza.

Jazdę agresywną można podzielić na trzy podstawowe kategorie: jazda na rampie - wykonywanie tricków na specjalnie przygotowanym elemencie zwanym Half Pipe, jazda na skateparku - wykonywanie tricków na specjalnie przygotowanym torze przeszkód, jazda street'owa - wykonywanie tricków wykorzystując architekturę miasta

Freestyle, to jedna z najmłodszych dyscyplin rolkarskich. Jej początki datuje się na połowę lat osiemdziesiątych. Do freestyle-u zalicza się: downhill, czyli ekstremalnie szybkie zjazdy w dół np. górskimi serpentynami lub po torze bobslejowym, jump, czyli skoki ponad poprzeczką, slide-y, czyli ślizgi, slalom, freeride (jazda miejska).

Slalom - Najbardziej popularny i rozwijający się niezwykle dynamicznie jest slalom w swoich dwóch odmianach: freestyle slalom i speed slalom. Choć oba polegają na jeździe pomiędzy małymi pachołkami (z racji kształtu i wymiarów zwanymi kubeczkami), to pierwszy z nich różni się połączeniem jazdy na rolkach z tańcem, gimnastyką i wręcz cyrkowymi wyczynami. Kubeczki ustawione w jednej linii (najczęściej na torze jest ich 20). Rozstawia się trzy rodzaje torów w zależności od odstępów pomiędzy kubeczkami, które wynoszą 50, 80 lub 120 cm. Rolkarz rozpoczyna przejazd na początku linii kubków (toru) i przejeżdża do jego końca. Po drodze, w dowolny sposób omija kubeczki wykonując różne ewolucje zwane popularnie trikami (znanych i zdefiniowanych trików jest obecnie ponad setka). Najczęściej klasyfikuje się je według stopnia trudności. Zawodnicy trenujący freestyle slalom nieustannie tworzą nowe triki oraz własne interpretacje już istniejących. Całość występu powinna się właściwie komponować z towarzysząca mu muzyką (sędziowie oceniają zgranie z muzyką płynność ruchów i tempo przejazdu). Drugą odmianą slalomu jest speed slalom. Tu najważniejsze jest osiągnięcie jak najlepszego czasu przejazdu slalomem, na jednej nodze między rzędem kubeczków. Jest ich zawsze 20 i ustawione są w odstępach 80cm, a zawodnicy startują parami z linii oddalonej o 12m od pierwszego kubeczka w rzędzie.

Jump - Czyli skoki dzielą się na high-jump i free-jump. High-jump polega na wykonaniu jak najwyższego skoku ponad poprzeczką. Istotą freejump-u jest natomiast zademonstrowanie najbardziej efektownego skoku np. krzyżując nogi nad poprzeczką.

Slides - Ślizgi w sportach wrotkarskich były obecne niemal od początku, gdyż jest to jedna z podstawowych metod hamowania. Dziś slide-y stały się sztuką samą w sobie. Jest wiele rodzajów ślizgów i podobnie jak triki we freestyle slalomie wciąż powstają nowe ich rodzaje. Zasadniczo dyscyplina ta polega na jak najefektowniejszym zahamowaniu na wyznaczonym polu. Dostępne są nawet iskrzące kółka, na których slide-y zyskują wymiar wspaniałych pokazów.

Downhill - Zjazdy czyli jedna z najbardziej ekstremalnych rodzajów rolkarstwa. Zawodnicy mają na sobie specjalne opływowe kombinezony, komplet ochraniaczy często wraz z tzw. żółwikiem (ochraniaczem kręgosłupa), ochraniaczami biodrowymi oraz pełnym kaskiem z osłoną szczęki. Dyscyplinę tą rozgrywa się na pochyłych drogach na ogół w terenach górskich (zawody uliczne) lub torach bobslejowych, rzadziej saneczkarskich. Osiągane są wielkie prędkości dochodzące do 80 km/h, a niekiedy ponad 100 km/h.

Freeride - To po prostu jazda miejska. Mogą to być przejażdżki po mieście, prawdziwe eskapady, a nawet rolkowy parcour. Freeride łączy elementy wszystkich pozostałych odmian rolkowego freestyle-u. Nie są rozgrywane zawody w jeździe miejskiej, choć pewną ich namiastką jest bladercross – wyścigi na rolkach na torze z przeszkodami.

Sporty wrotkarskie

Zgrajmy się na sport: Sporty wrotkarskie

Trenuj ulubioną dyscyplinę razem z przyjaciółmi! Załóż konto lub zaloguj się do serwisu.

Partnerzy i sponsorzy

następne poprzednie