Taekwon-do

Taekwon-do

Taekwondo jest obecnie jedną z pełnoprawnych dyscyplin olimpijskich. Jest szeroko rozpowszechnioną na świecie sztuką walki.

TAEKWONDO charakteryzuje duża ilość kopnięć, w tym szczególnie widowiskowych technik z wyskoku. Opanowany na wysokim poziomie gwarantuje pełne wykorzystanie siły i szybkości, na jakie stać ludzkie ciało.

  • CZY WIESZ, ŻE...

    W 1988 r. Taekwondo WTF zadebiutowało jako dyscyplina pokazowa podczas XXIV Igrzysk Olimpijskich w Seulu.

następny poprzedni
Minisłownik pojęć

Stopień zaawansowania oraz umiejętności zawodnika taekwondo odzwierciedla noszony przez niego pas. Wyróżnia się 10 stopni uczniowskich KUP oraz 10 stopni mistrzowskich DAN, gdzie 10 kup jest stopniem najniższym, a 10 dan jest stopniem najwyższym. Stopnie dan są zwyczajowo przedstawiane belkami w postaci cyfr rzymskich naszytych na czarnym pasie. W taekwondo WTF stopnie do 9. DAN uzyskiwane są w wyniku egzaminu, jedynie stopień 10. DAN jest nadawany za zasługi.

W WTF istnieją również cztery stopnie PUM (POOM) tzw. „młodzieżowe” odpowiednik stopni mistrzowskich dla dzieci. Stopnie 1.-3. PUM przyznawane są ćwiczącym poniżej 15 roku życia, natomiast czwarty PUM – poniżej 18 roku życia.

Różnice w regułach walk - Najwidoczniejsza różnica między stylami walki reprezentowanymi przez trzy główne organizacje Taekwondo jest taka, że regulaminy zawodów ITF i GTF pozwalają uderzać w twarz pięścią (w rękawicy), a regulamin WTF tylko nogą.

Na zawodach organizowanych przez organizacje ITF i GTF walczy się w tzw. lekkim kontakcie, a w zawodach organizowanych przez WTF w tzw. pełnym kontakcie, rozumianym tutaj jako dopuszczalność zadawania ciosów z pełną siłą, w odróżnieniu od formuły full contact w kick-boxingu.

Nazwa Taekwondo składa się z trzech fonetycznych elementów:

tae - oznaczającego stopę, uderzenie stopą lub system technik wykonywanych nogą;

kwon - oznaczającego pięść, uderzenie pięścią lub system technik wykonywanych pięścią;

do - oznaczającego sztukę, drogę lub metodę wyrażającą osiągnięcie pewnego stanu intuicji w zachowaniu, wynikającej z doświadczenia umysłu i ciała.

 

Taekwon-do

Zgrajmy się na sport: Taekwon-do

Trenuj ulubioną dyscyplinę razem z przyjaciółmi! Załóż konto lub zaloguj się do serwisu.

Partnerzy i sponsorzy

następne poprzednie