Taniec

Taniec

Taniec towarzyski nie jest dyscypliną olimpijską. Na świecie istnieją dwie główne, konkurujące ze sobą organizacje, które zajmują się tańcem turniejowym: World Dance Sport Federation (przedstawicielem w Polsce jest Polskie Towarzystwo Taneczne - PTT) i World Dance Council (przedstawicielem w Polsce jest World Dance Poland).

 • Czy wiesz, że...

  Elementy tańca występują w niektórych dyscyplinach sportu jak: łyżwiarstwo figurowe, pływanie synchroniczne i gimnastyka artystyczna.

 • Czy wiesz, że...

  Rekord Guinnessa w ilości par tańczących poloneza należał do LO im. C. K. Norwida w Kielcach. Liceum utraciło rekord za sprawą mieszkańców Zamościa, którzy 3 maja 2013 r. na Rynku Wielkim zgromadzili aż 209 par.

 • Czy wiesz, że...

  Taniec jest dla wszystkich, którzy lubią się ruszać

następny poprzedni
Minisłownik pojęć
 • Rama

  to ustawienie ciała i rąk. To stosowane pojęcie w tańcach towarzyskich, niezbędne dla prawidłowego wykonania tańca. To podstawowy element oceniany na turniejach tańca towarzyskiego jako jeden z głównych kryteriów sędziowania.

 • Figura (ang. formation)

  dany element tańca. Większość tańców to po prostu układ figur, tak czy inaczej połączonych ze sobą.

 • Pirouette

  dawniej termin oznaczający rodzaj obrotu w tańcu, obecnie używany tylko w stosunku do tańca męskiego. W tańcu żeńskim wszystkie rodzaje obrotów noszą nazwę tours.

 • Choreograf

  osoba przygotowująca choreografię dostosowaną do stylu tańca i muzyki.

 • Krok (ang. step)

  pojedynczy, podstawowy ruch, jakim tańczymy, zajmujący zwykle jeden takt np. pas de basque.

 • Tutu

  baletowa spódniczka wykonana zazwyczaj z muślinu lub tiulu.

 • Passé

  droga nogi pracującej podczas wykonywania pas (przejściu z jednej pozycji w drugą).

Są różne rodzaje tańca, między innymi:

Taniec klasyczny – zwany też baletem. Najbardziej znanym baletem, w których wykorzystuje się technikę tańca klasycznego jest „Jezioro łabędzie“ Piotra Czajkowskiego.

Taniec towarzyski -  jest to forma rozrywki wywodząca się z tańców salonowych i zabaw ludowych. Wśród tańców towarzyskich są np.: walc wiedeński, walc angielski, tango, foxtrot, samba, cha-cha, rumba i wiele innych. Taniec towarzyski to także dyscyplina występująca na zawodach organizowanych przez Międzynarodowy Związek Tańców Towarzyskich.

Taniec ludowy – to taniec pochodzący z danego kraju lub regionu. Polskim tańcem ludowym jest np. krakowiak, kujawiak, oberek, polonez, mazur, zbójnicki.

Taniec nowoczesny - powstał na przełomie XIX i XX wieku jako odłam  baletu, w którym nie ma reguł tańca klasycznego.

Wśród tańców nowoczesnych są np. :

Break dance - jest to rodzaj tańca wywodzący się z Nowego Yorku, z dzielnicy Bronx. Jest stosunkowo młodym tańcem, gdyż jego historia sięga zaledwie końca lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku. Osobą, która zapoczątkowała tę kulturę i inspirowała b-bojów do tworzenia był James Brown i jego muzyka (m.in. utwór Sex Machine) oraz taniec. Break dance to forma tańca wymagająca dużej sprawności, elastyczności, a zarazem siły i kondycji oraz odpowiedniej techniki. W tym stylu tanecznym imponujące są wykonywane przez tancerzy ewolucje, zatrzymania trudnych póz, aczkolwiek nie brakuje tu tańca i poruszania się do bitu muzyki. Częste jest staczanie „walk” przez tańczące grupy, oczywiście walki na taniec-czyli rywalizowanie i ukazywanie swoich najlepszych atutów tanecznych grupom rywalizującym.

Hip -hop - W latach 90-tych XX wieku nastąpił rozwój muzyki Hip Hop, a co za tym idzie rozwijały się różne style tańca. W odróżnieniu od królującego "break dance", większość kroków i figur tańczonych w rytm tej muzyki, tańczona była u "góry".

Popping – jest to taniec uliczny przypominający „taniec robota“ powstał we Fresno w stanie Kalifornia w społeczności afro-amerykańskiej na przełomie lat 60 i 70 XX wieku. Polega on na szybkim spinaniu i rozluźnianiu mięśni, tzw. pop. w połączeniu z różnymi pozami i ruchami. Tancerz poppingu zwany jest popperem. Został stworzony w roku 1974 r przez Boogaloo Sama i jego brata Popin' Pete'a. Jako jeden z najwcześniejszych styli jest zaliczany do tańca hip hop.

Locking – to styl należący do tzw. funky style i street dence. Locking jest tańcem wesołym i spontanicznym, powinien opierać się na interakcji z publicznością. Styl został zapoczątkowany w Los Angeles w latach 70-tych przez Don’a Campbell’a. Taniec z założenia jest tańcem improwizowanym, jednak wykorzystuje rówież szeroką gamę ruchów stworzonych przez pionierów tego stylu takich jak Hitly and Bosh, Jackson 5, GoGo Brother. Klaskanie, szpagaty, efektowne pady, ciekawa mimika twarzy to obowiązkowe elementy tego występu, który ma rozbawić publiczność. Dobry Locker powinien być pomysłowy, odważny, pewny siebie. Obecnie Locking, obok poppingu uznawany jest za prekursora tańca Hip – Hop.

Modern dance to najpopularniejszy obecnie styl taneczny, królujący na koncertach i teledyskach największych gwiazd muzyki pop. Jest zespoleniem lubianych w XXI wieku stylów tanecznych, jak: funky, hip-hop, dance i inne.  

Na turniejach organizowanych przez PTT tancerze mogą turniejowo rywalizować w grupach: rekreacyjnych, sportowych oraz hobby i seniorów. W grupach tych rywalizuje się w kategoriach wiekowych i klasach tanecznych.

Na turniejach tańca towarzyskiego wszystkie kategorie oceniane są oddzielne. Uczestnicy oddzielnie tańczą tańce latynoamerykańskie (LA) – Samba, Cha cha cha, Rumba, Jive i tańce standardowe (ST) – Walc angielski, Tango, Walc wiedeński, Quickstep. Zawodnicy różnicują ubiór przy tańczeniu obu tych rodzajów tańców.

Taniec

Zgrajmy się na sport: Taniec

Trenuj ulubioną dyscyplinę razem z przyjaciółmi! Załóż konto lub zaloguj się do serwisu.

Partnerzy i sponsorzy

następne poprzednie