Tenis stołowy

Tenis stołowy

Tenis stołowy jest grą indywidualną, w której uczestniczą 2 (singel) lub 4 osoby (debelmikst). Polega na odbijaniu piłeczki rakietką tak, by przeleciała ona nad siatką na drugą połowę stołu. Tenis stołowy jest jedną z najpopularniejszych gier na świecie, biorąc pod uwagę liczbę zawodników uprawiających ten sport. • Czy wiesz, że...

  Tenis stołowy jest jednym z najmłodszych sportów olimpijskich. Po raz pierwszy zawodnicy stanęli do walki na igrzyskach w 1988 roku w Seulu

 • Czy wiesz, że...

  Tenisiści stołowi z USA Max Fergus i Luke Logan odbijali piłeczkę bezbłędnie przez osiem i pół godziny.

 • Czy wiesz, że...

  Piłeczkę ping-pongową najlepsi posyłają z prędkością 180km/h.

następny poprzedni
Minisłownik pojęć
 • Rakietka

  Rakietka do ping-ponga składa się z deski i dwóch specjalnych, gumowych (kauczukowych) okładzin. W rozgrywkach międzynarodowych dopuszczalne są tylko czerwono-czarne kolory rakietki. Niektórzy błędnie nazywają ją paletką.

 • PZTS

  Polski Związek Tenisa Stołowego (PZTS) powstał 1 listopada 1931 roku. Podlega Międzynarodowej Federacji Tenisa Stołowego (ITT).

Podstawowe informacje

Podstawowe informacje

Najważniejszym elementem do gry jest stół. Powierzchnię gry stanowi jego górna płaszczyzna ustawiona w kierunku poziomym. Długość stołu wynosi 2,74 m, a szerokość 1,53 m, wysokość ok. 76 cm nad powierzchnią podłoża.

Stół musi być pomalowany na zielono, niebiesko lub czarno. Białe pasy na krawędziach powinny mieć szerokość 20 mm a pasek przedzielający pola stołu powinien mieć szerokość 3 mm. Na środku stołu znajduje się zamocowana na specjalnych słupkach siatka, której wysokość wynosi 15,25 cm.

Piłeczka do gry jest matowa o barwie białej lub pomarańczowej. Jej waga to 2,7 gr, a średnica 40 mm. Rakieta może mieć dowolny kształt i masę. Deska powinna być sztywna i z jednej strony oklejona okładziną.

Wprowadzenie piłki do gry ma miejsce poprzez jej podanie. Zawodnik podrzuca piłeczkę i uderza w taki sposób, aby odbiła się ona najpierw po stronie podającego, a następnie odbiła się bezpośrednio na polu przeciwnika. Piłeczka musi uderzyć o stół tylko raz, niedozwolone jest odbijanie piłeczki z powietrza.

Punkt zostaje przyznany, gdy: przeciwnik nie wykona odpowiedniego podania lub odbioru, piłeczka po uderzeniu przez przeciwnika nie dotknie pola zawodnika odbierającego, przeciwnik uderzy piłeczkę dwukrotnie, przeciwnik poruszy powierzchnię gry, wolna ręka dotknie powierzchni gry, przeciwnik nie odbije prawidłowo zagranej piłki.

Set jest wygrany przez zawodnika, który pierwszy zdobędzie 11 pkt, chyba, że obaj gracze mają po 10 pkt. Wtedy set będzie wygrany przez pierwszego zawodnika, który uzyska prowadzenie 2 punktowe. Mecz wygrywa zawodnik, który pierwszy wygra niezbędną do zwycięstwa liczbę setów w pojedynku, który składa się z nieparzystej liczby setów.

Tenis stołowy

Zgrajmy się na sport: Tenis stołowy

Trenuj ulubioną dyscyplinę razem z przyjaciółmi! Załóż konto lub zaloguj się do serwisu.

Partnerzy i sponsorzy

następne poprzednie