Tenis ziemny

Tenis ziemny

Tenis to dyscyplina sportowa rozgrywana na korcie tenisowym, polegająca na przebijaniu rakietą tenisową piłki ponad lub obok siatki na pole przeciwnika, w sposób utrudniający jej odbiór. Może być rozgrywana pojedynczo (singel) lub w dwuosobowych zespołach zawodników jednej płci (debel) lub obu (mikst).

następny poprzedni
Minisłownik pojęć
Podstawowe informacje

Podstawowe informacje

Długość kortu wynosi 23,77 m, szerokość 8,23 m w przypadku gry pojedynczej lub 10,97 m przy rozgrywaniu gier podwójnych. Przez środek kortu przechodzi siatka, o wysokości 91,5 cm. Wewnątrz pola gry są dodatkowe linie, które wyznaczają specjalne pole – tzw. karo serwisowe. Jego wymiary wynoszą 6,40 x 4,12 m.

Nawierzchnia kortu może być różna. Wyróżniamy: korty ziemne, których powierzchnia pokryta jest tzw. Mączką, korty trawiaste, korty twarde, których podłoże składa się z betonu lub tworzywa specjalnego (gumolitu). W zależności od podłoża, linie kortu wyznaczane są za pomocą farby lub wapna. Na boisku tym gra się rakietą, której długość nie może przekraczać 73,66 cm, a szerokość 31,75 cm. 

Przepisy gry

Grę rozpoczyna się podaniem czyli tzw. serwisem. Podający musi stać nieruchomo dwoma stopami poza linią końcową kortu. Prawidłowe podanie polega na wyrzuceniu piłki w górę i uderzenie jej rakietą zanim ta odbije się o podłoże.

Serwis uznaje się za ważny, gdy podający przerzuci piłkę ponad siatkę i trafi w pole kara serwisowego, umieszczonego po przekątnej kortu. Podanie wykonuje się na przemian z lewej i prawej strony kortu. W razie złego wprowadzenie piłki do gry, podającemu bez żadnych konsekwencji przysługuję wprowadzenie piłki drugim podaniem. Podający serwuje aż do zakończenia całego gema.

W kolejnym gemie podający staje się odbierającym i odwrotnie. Zawodnik przegrywa punkt, gdy: nie uda mu się jej przebić na drugą stronę siatki, piłka odbije się dwukrotnie na jego stronie, rzuci rakietą i trafi nią w piłkę, przebije piłkę przez siatkę, ale ta trafi na aut. Piłka upadająca na linie pola gry jest piłką prawidłową.

W przypadku sporu na niektórych nawierzchniach ślad może być sprawdzony przez sędziego lub następuję komputerowa symulacja lotu piłki – tzw. „challenge”. Dopuszczalne jest dotknięcie siatki przez piłkę. Nie dotyczy to serwisu.

Punktacja

Aby wygrać gema, należy zdobyć w nim cztery punkty. Pierwszy punkt zapisuje się jako 15, drugi jako 30, trzeci jako 40, a czwarty jako wygrany gem. Wyjątkiem jest sytuacja przy stanie 40-40. Stan ten nazywany jest równowagą. Od tego momentu gra się na tzw. „przewagi”. Oznacza to, że gra się tak długo aż jeden z graczy nie osiągnie przewagi dwóch punktów. Zasada ta nie dotyczy gier podwójnych, gdzie 4 punkt kończy bezwzględnie gem. Sześć wygranych gemów daje wygranie seta.

Obowiązuje zasada prowadzenia przynajmniej dwoma gemami. W przypadku więc, gdy wynik wynosi 5-5, wygranie kolejnego gema nie przynosi rozstrzygnięcia seta. W takim wypadku możliwe jest wygranie seta przy stanie 7-5. Jeżeli jednak doprowadzi się do wyniku 6-6, zasada ta nie obowiązuje. Rozgrywany jest wtedy specjalny gem – tie break. Gem ten rozgrywa się do 7 wygranych punktów lub dwupunktowej przewagi. W gemie tym zawodnicy mają po 2 podania na przemian. Pierwszy podający serwuje raz. 


Mecz kończy się, gdy jeden z zawodników zwycięży 2 sety (kobiety i mężczyźni) lub 3 sety (niektóre turnieje męskie). W niektórych turniejach nie rozgrywa się tie-braeków. Gra toczy się do przewagi dwóch gemów. Jest tak jednak dość rzadko.

Długość kortu wynosi 23,77 m, szerokość 8,23 m w przypadku gry pojedynczej lub 10,97 m przy rozgrywaniu gier podwójnych. Przez środek kortu przechodzi siatka, o wysokości 91,5 cm. Wewnątrz pola gry są dodatkowe linie, które wyznaczają specjalne pole – tzw. karo serwisowe. Jego wymiary wynoszą 6,40 x 4,12 m.

Nawierzchnia kortu może być różna. Wyróżniamy: korty ziemne, których powierzchnia pokryta jest tzw. mączką, korty trawiaste, korty twarde, których podłoże składa się z betonu lub tworzywa specjalnego (gumolitu). W zależności od podłoża, linie kortu wyznaczane są za pomocą farby lub wapna. Na boisku tym gra się rakietą, której długość nie może przekraczać 73,66 cm, a szerokość 31,75 cm. 

Tenis ziemny

Zgrajmy się na sport: Tenis ziemny

Trenuj ulubioną dyscyplinę razem z przyjaciółmi! Załóż konto lub zaloguj się do serwisu.

Partnerzy i sponsorzy

następne poprzednie