Wioślarstwo

Wioślarstwo

Wioślarstwo stanowiło kiedyś odmianę transportu (wodnego), współcześnie jest dyscypliną sportową polegająca na wprowadzeniu w ruch łodzi pływającej po wodzie przy użyciu siły mięśni wioślarza używającego wioseł jako dźwigni prostej.

 • Czy wiesz, że...

  Wioślarstwo jako dyscyplina sportowa ukształtowała się w Anglii. Tam odbyły się pierwsze zawody.

następny poprzedni
Minisłownik pojęć
 • Dulka

  część łodzi wioślarskiej służąca do utrzymywania wiosła w odpowiedniej pozycji. Umieszczona bezpośrednio na burcie (łodzie turystyczne, rybackie) lub na odsadni w łodziach sportowych. Dawniej wykonywana z drewna, obecnie przeważnie z tworzyw sztucznych.

 • Henley

  miasto w Wielkiej Brytanii, w którym odbywają się corocznie królewskie regaty letnie w wioślarstwie, po raz pierwszy rozegrano je w roku 1839. Wyścigi odbywają się na naturalnie prostym fragmencie rzeki. Również w Henley mają miejsce tradycyjne wielkanocne regaty uniwersyteckie Oxford – Cambridge

 • Osada

  w wioślarstwie to grupa zawodników będących drużyną, zajmujących miejsce w jednej łodzi. Osada składa się z dwóch lub więcej zawodników (najczęściej ich liczby są parzyste), czasem dochodzi jeszcze dodatkowa osoba – sternik.

Podstawowe informacje

Podstawowe informacje

Wioślarz siedzi plecami do zasadniczego kierunku ruchu łodzi. Łodzie poruszane są przy pomocy wioseł opartych w obrotowych dulkach znajdujących się na odsadniach przymocowanych do burt łodzi. Sternik, w osadach ze sternikiem, w przeciwieństwie do wioślarzy, zwrócony jest twarzą w kierunku płynięcia łodzi leżąc w części dziobowej lub siedząc z tyłu. Regaty wioślarskie rozgrywane są na spełniających określone normy akwenach, na wytyczonych bojami torach o długości dwóch kilometrów. W jednym biegu wioślarskim udział bierze sześć osad.

Największe światowe zawody wioślarskie prowadzone są systemem FISA polegającym na rozgrywaniu dwóch biegów kwalifikacyjnych: przedbiegów i międzybiegów, podczas których poszczególne osady walczą o prawo startu w półfinałach. Półfinały wyłaniają osady, które startują w finale A (o miejsca 1-6) oraz finale B (o miejsca 7-12). W mniej prestiżowych regatach i przy małej ilości osad kwalifikacja do finału odbywa się na podstawie samych przedbiegów. Pucharowy system wyłaniania osady zwycięskiej stosowany jest w wioślarstwie niezmiernie rzadko m.in. w trakcie corocznych królewskich regat w Henley rozgrywanych na Tamizie. W wioślarstwie nie prowadzi się rankingu oficjalnych rekordów czasowych.

Na igrzyskach olimpijskich rozgrywane są obecnie konkurencje: pięć kobiecych – jedynka, dwójka podwójna, czwórka podwójna, ósemka, dwójka podwójna wagi lekkiej oraz osiem męskich – jedynka, dwójka podwójna, czwórka podwójna, dwójka bez sternika, czwórka bez sternika, ósemka, dwójka podwójna wagi lekkiej, czwórka bez sternika wagi lekkiej.

Wioślarstwo

Zgrajmy się na sport: Wioślarstwo

Trenuj ulubioną dyscyplinę razem z przyjaciółmi! Załóż konto lub zaloguj się do serwisu.

Partnerzy i sponsorzy

następne poprzednie