Zapasy

Zapasy

Początki tego sportu sięgają czasów starożytnych, kiedy to zmagania zapaśników były jedną z atrakcji igrzysk olimpijskich organizowanych w Grecji. Były to pierwsze zmagania o charakterze sportowym. Zapasy jako forma bezkrwawego współzawodnictwa znane są z okresów poprzedzających kulturę hellenistyczną. W Japonii odpowiednikiem zapasów są zawody sumo.

  • CZY WIESZ, ŻE...

    Obecnie zapasy dzielą się na zapasy w stylu wolnym, zapasy w stylu klasycznym oraz zapasy kobiet (styl wolny). Występują również zapasy plażowe.

  • CZY WIESZ, ŻE...

    Zanim zapasy stały się sportem służyły jako element wyszkolenia starożytnych wojowników.

następny poprzedni
Minisłownik pojęć

Zapasy, podobnie jak wiele innych dyscyplin sportowych, podlegają określonym zasadom, które stanowią „reguły gry” i określają ich zastosowanie w praktyce. Zawody zapaśnicze polegają na zmaganiu się na macie (najczęściej okrągłej) dwóch zawodników jednakowej kategorii wagowej, jeden w czerwonym trykocie, drugi w niebieskim.

Celem walki zapaśniczej jest położenie przeciwnika na łopatki. Jest to najcenniejsze zwycięstwo w zapasach przez tzw. "tusz". Wystarczy przez 1 sek. przetrzymać przeciwnika, aby dwoma łopatkami dotykał maty zapaśniczej. Aby osiągnąć ten cel stosuje się różnego rodzaju "chwyty" i techniki zapaśnicze, za wykonanie których przyznają sędziowie 1, 2, 3 lub 5 pkt. technicznych. Przeciwnik, który zdobędzie więcej punktów odnosi zwycięstwo na punkty w danej rundzie. Jeżeli będzie to wysoka przewaga punktowa (różnica co najmniej 6 pkt. technicznych) wtedy następuje zwycięstwo na skutek wysokiej przewagi punktowej tzw. "tusz techniczny" w danej rundzie.

Wyróżnia się dwa style walk: styl klasyczny i styl wolny. W stylu klasycznym kategorycznie zabronione jest chwytanie przeciwnika poniżej linii bioder, podstawianie nóg podczas wykonywania akcji. W stylu wolnym dozwolone jest chwytanie przeciwnika za nogi, podstawianie nóg i aktywne używanie nóg przy wykonywaniu akcji.

W zapasach zabronione są wszelkie techniki sprawiające potencjalne zagrożenie dla zdrowia przeciwnika, np. znane z judo dźwignie czy duszenia. W zapasach dużą rolę odgrywa siła, szybkość oraz spryt i instynkt zawodnika. W zapasach kobiet zabronione jest wykonywanie „podwójnego klucza” (tzw. podwójnego Nelsona).

Zapasy to jedna z dyscyplin olimpijskich, które niejako współtworzą tę imprezę i są jej centralną częścią. W historii igrzysk tylko raz, w 1900 roku w Paryżu, nie rozegrano turnieju zapaśniczego.

Od 1993 r uprawiane są w Polsce oficjalnie zapasy kobiet. Walki zapaśnicze są prowadzone w kategoriach wagowych dla poszczególnych grup wiekowych.

Zapasy

Zgrajmy się na sport: Zapasy

Trenuj ulubioną dyscyplinę razem z przyjaciółmi! Załóż konto lub zaloguj się do serwisu.

Partnerzy i sponsorzy

następne poprzednie