Żeglarstwo

Żeglarstwo

W tradycyjnym znaczeniu żeglarstwo to dyscyplina sportu i turystyki wodnej obejmująca, prócz żaglowego, jachting motorowodny. Żeglarstwo można podzielić na regatowe i turystyczne, morskie i śródlądowe, jachtowe i deskowe (windsurfing), żeglarstwo lodowe i żeglarstwo lądowe.

 • Czy wiesz, że...

  W Polsce pierwszym klubem żeglarskim był Chojnicki Klub Żeglarski, założony w 1922 r. przez Ottona Weilanda.

 • Czy wiesz, że...

  Regaty żeglarskie jest to jeden z rodzajów wyścigu, w którym biorą udział pojazdy napędzane siłą wiatru.

następny poprzedni
Minisłownik pojęć
Podstawowe informacje

Podstawowe informacje

Żeglarstwo to wspaniały sport wymagający nie tylko wiedzy teoretycznej z bardzo wielu dziedzin oraz umiejętności praktycznych, ale również wytrzymałości fizycznej, umiejętności przewidywania zdarzeń i podejmowania szybkich decyzji, a przede wszystkim prawdziwego umiłowania wody i morza. Klasa w żeglarstwie to kategoria jachtów, łodzi lub desek windsurfingowych o zbliżonych parametrach startujących w regatach. Obecne wyróżnia się klasy olimpijskie:

 • 470 (w konkurencjach mężczyzn i kobiet)
 • 49er (w konkurencji open)
 • Elliott 6m (w konkurencji kobiet)
 • Finn (w konkurencji mężczyzn)
 • Laser (w konkurencji mężczyzn)
 • Laser Radial - odmiana standardowej klasy Radial (w konkurencji kobiet)
 • Star (w konkurencji mężczyzn)
 • RS:X (windsurfing) (w konkurencjach mężczyzn i kobiet)

Daje to w sumie 10 konkurencji rozgrywanych podczas igrzysk olimpijskich.

Krzysztof Baranowski to słynny polski żeglarz, kapitan żeglugi wielkiej. Drugi Polak, który samotnie opłynął ziemię, dokonał tego na jachcie „Polonez” w latach 1972-1973. Cały rejs trwał zaledwie 7 miesięcy i był jednym z najszybszych w dziejach. Założył „Szkołę pod żaglami”.

Początki żeglarstwa sięgają XVII wieku i związane są z Holandią, która była wówczas prawdziwą potęgą morską. Kupcy tego kraju, by dostać się do zamorskich kolonii, musieli mieć odpowiedni środek transportu, którymi mogliby przewozić ładunki. Na ich prośbę szkutnicy niderlandzcy zaczęli budować mniejsze, lecz sprawniejsze łodzie, które mogły z łatwością uciec wielkim okrętom pirackim.

Od 1900 roku żeglarstwo jest obecne w każdych Igrzyskach Olimpijskich (z wyjątkiem tych w St. Louis w 1904). Zmieniają się poszczególne konkurencje, jakie rozgrywane są w olimpijskich regatach, a także klasy łódek, na jakich pływają zawodnicy. W 1908 r. próbowano ścigać się łodziami motorowymi. Jednakże w tej dyscyplinie nagradzane są przede wszystkim umiejętności ludzi, a nie maszyn, więc szybko ten pomysł zarzucono.

Żeglarstwo

Zgrajmy się na sport: Żeglarstwo

Trenuj ulubioną dyscyplinę razem z przyjaciółmi! Załóż konto lub zaloguj się do serwisu.

Partnerzy i sponsorzy

następne poprzednie